هنروتجربه: «ما می‌توانیم قهرمان باشیم» جایزه بزرگ هیات داوران جشنواره فیلم مستند هات داکس کانادا را به خود اختصاص داد.

جشنواره بین‌المللی هات داکس به عنوان مهم‌ترین رویداد سینمایی مستند در آمریکای شمالی جایزه اصلی هیات دوران را برای بهترین اثر مستند بین‌الملل به فیلم «ما می‌توانیم قهرمان باشیم» به کارگردانی هندی بنساری از مراکش اعطا کرد.

این مستند که اولین نمایش جهانی خود را در جشنواره هات داکس تجربه می‌کرد، روایتگر داستان زندگی عزالدین نوری ورزش‌کار مراکشی و برنده دو مدال طلای پارالمپیک است که از سوی مقامات ورزشی این کشور رها می‌شود و در حالی که خود را برای المپیک ۲۰۱۶ ریو آماده می‌کند همزمان مبارزه‌ای رابرای حقوق برابر و احترام آغاز می‌کند.

اما جایزه ویژه هیات داوران این رویداد سینمایی به صورت مشترک به «زمزمه‌های حقیقت به قدرت» ساخته شاملا سیدات از آفریقای جنوبی و فیلم ایتالیایی «باد شوابن» به کارگردانی کورادو پونزی رسید. همچنین «یک دانایی کوچک» از یوی کانگ نیز برنده جایزه بهترین مسنتد بلند کانادایی شد و جایزه فیلم‌ساز نوظهور بین‌المللی نیز به الن بوگارین و جاناتان بوگارین برای فیلم «۳۰۶ هالیوود» اعطا شد.

جشنواره بین‌المللی فیلم مستند هات‌داک کانادا مهم‌ترین و بزرگ‌ترین جشنواره فیلم مستند و بازار فیلم در آمریکای شمالی است. این رویداد که یکی از مهم‌ترین مکان‌ها برای مشاهده و بحث پیرامون مستندهای برجسته سال است، برای ترویج و تولید باکیفیت فیلم مستند در جهان و کانادا پایه‌گذاری شده است و هر ساله بیش از ۲۰۰ فیلم در این جشنواره به نمایش گذاشته می‌شود و به طور معمول بیش از دو هزار نفر مستندساز، تهیه‌کننده، خریدار و توزیع‌کننده در جهان حضور دارند.

منبع:هالیوود ریپورتر