هنروتجربه- رضا حسینی: نتفلیکس عقب‌نشینی از مواضع خود در مواجهه با جشنواره فیلم کن را آغاز کرده است. اگر در دو ماه گذشته اخبار را دنبال کرده باشید، به‌خوبی از چگونگی و جزییاتِ جنجالی آگاه هستید که میان معتبرترین جشنواره سینمایی جهان و بزرگ‌ترین غول پخش مجازی و آنلاین روی داد.

جنجال این دو از قانونی شروع شد که پس از درگیری دو طرف در جشنواره سال گذشته تصویب شد و می‌گوید هر فیلمی که در این رویداد سینمایی روی پرده می‌رود باید در فرانسه اکران شود. همین موضوع مبنای وضعیتی شد که امسال نتفلیکس آثارش را از دور قضاوت و انتخاب اولیه خارج کند و قید حضور در کن را بزند. در ابتدا اظهار نظرهای مدیران نتفلیکس از موضعی بالا بود و کن را عقب‌مانده از جریان‌های روز می‌دانستند و توصیه‌شان این بود که بانیان جشنواره فرانسوی باید قوانین‌شان را به‌روز کنند. اما طبق انتظار، جواب مسئولان برگزاری کن چندان ستیزجویانه نبود و آن‌ها بر قواعد خودشان تأکید کردند.

اما به گزارش «هالیوود ریپورتر» به‌تازگی رید هِیستینگس مدیرعامل نتفلیکس در سخنرانی‌اش در نشستی در فرانسه به‌نوعی از مواضع قبلی این کمپانی عقب‌نشینی کرده است و به نظر می‌رسد که نتفلیکس می‌خواهد در ارائه خودش، تجدید نظرهایی داشته باشد. هِیستینگس چنین گفته است: «ما گاهی وقت‌ها هم مرتکب اشتباه می‌شویم؛ مثلاً فکر می‌کنم شرایط ما با جشنواره کن دشوارتر و پیچیده‌تر از آن چیزی شده است که قصدش را داشتیم؛ ما نمی‌خواهیم خللی در صنعت فیلم‌سازی به وجود بیاوریم و تمام تلاش‌مان این است که اعضای‌مان را خوش‌حال کنیم. ما هر کاری می‌کنیم برای آن‌هاست.»

بی‌شک این چشم‌انداز جدیدی از کمپانی نتفلیکس است که پیش از این به‌صراحت ایده‌هایش درباره چگونگی تغییر آینده صنعت فیلم‌سازی و پخش جهانی را اعلام کرده بود. به هر حال او در ادامه افزود: «ما در حال حاضر بیش‌تر روی سریال‌ها، استندآپ‌ها، مجموعه‌های مستند و سایر محصولاتی تمرکز کرده‌ایم که بدون اختلال در جریان سینما یا تصور چنین رویکردی از سوی ما، می‌شود آن‌ها را تولید و عرضه کرد.»

اما تردیدی نیست که نتفلیکسی‌ها همچنان دوست دارند در جشنواره کن حضور داشته باشند: «ما شیفته این رویداد بزرگ هستیم و هنوز خریداران‌مان در این جشنواره حاضر خواهند شد. این جشنواره کاملاً صادقانه در تلاش برای یافتن الگویی است که هم برای خودش و هم برای ما جواب بدهد. من مطمئن هستم که در طول زمان، ما دوباره همکاری‌هایی خواهیم داشت.»

این طور که پیداست در کل می‌توان گفت که زخم‌ها رو به بهبودی است و نتفلیکس حاضر شده است آرام‌تر از قبل پای مذاکره با بانیان جشنواره کن بنشیند. متأسفانه تا این‌جا به نظر می‌آید که آن‌ها راه‌حلی به‌جز دوری از سینما و تمرکزشان روی تولید سایر مصالح تصویری پیدا نکرده‌اند و این در حالی است که علاقه‌مندان می‌دانند در سال‌های اخیر، نتفلیکس و آمازون چه‌طور حامی فیلم‌سازان مستقل و جاه‌طلبی بوده‌اند که حاضر نیستند سر تعظیم در برابر نظام استودیویی هالیوود فرود بیاورند.

  • پلی‌لیست