هنروتجربه- مریم شاه‌پوری: کمپانی پخش پاریسی «وایلد بانچ» در جشنواره فیلم کن امسال آثار جدید زیادی دارد؛ از فیلم‌هایی که توسط همکاران دیرینه آن‌ها و فیلم‌سازان برجسته ساخته شده‌اند تا آثاری که به کارگردانان فیلم‌اولی تعلق دارند.

در میان نام‌های مشهور سینمای اروپا، اسامی بزرگانی چون کن لوچ با درام اجتماعی «متأسفیم که تو را ندیدیم»، ژان‌پی‌یر و لوک داردن، الیا سلیمان و آرنو دپلشن زودتر به چشم می‌آید. از فیلم‌اولی‌ها نیز می‌توان به آنتونی یِریِن با درام جنایی «افعی را به ارث ببر» و آلن مودویت با کمدی سیاه زنانه «شورشیان» اشاره کرد.

اما روز گذشته جزییات تازه‌ای در خصوص بعضی از این فیلم‌ها منتشر شد. فیلم جدید داردن‌ها که یازدهمین فیلم بلند آن‌هاست،احمد نام دارد و داستان معاصری است درباره یک نوجوان بلژیکی که پس از یک تعبیر افراطی، نقشه قتل معلمش را می‌کشد. ونسان ماراول که یکی از رؤسای وایلد بانچ است، درباره این فیلم به اسکرین دیلی گفته است: «این فیلم داستان پسری است که درگیر تعابیر و برداشت‌های رادیکال می‌شود. یکی از نقاط قوت اصلی فیلم‌نامه، راهی است که برای بحث و گفت‌وگو درباره تعابیر افراطی و نادرست از قرآن توسط جوانانی را می‌گشاید که تحت تأثیر تبلیغات اشتباه و سوءاستفاده‌گرانه قرار گرفته‌اند.»

اثر جدید کارنامه آرنو دپلشن، اولین تلاش این فیلم‌ساز در قلمرو تریلرهای کارآگاهی است. در این فیلم که «روبه، یک روشنایی» نام دارد، راشدی زِم در نقش افسر پلیس جدی و مجربی در شهر شمالی روبه در فرانسه بازی کرده است؛ مردی که می‌کوشد به واقعیت پرونده قتل زن سالخورده‌ای توسط دو زن همسایه و عشاق آن‌ها پی ببرد که به عنوان معتاد و دائم‌الخمر شناخته می‌شوند.

«متأسفیم که تو را ندیدیم» فیلم جدید کن لوچ از فصل پاییز جلوی دوربین می‌رود که به معنی حضور احتمالی آن در جشنواره فیلم کن سال آینده است. این طور که به نظر می‌رسد دوباره با یک فیلم کن لوچی طرف خواهیم بود که در مشقت‌های زندگی و کار در بریتانیای امروزی کاوش می‌کند. فیلم قبلی لوچ با نام «من، دنیل بلیک» برنده نخل طلای جشنواره کن ۲۰۱۶ شد.

دیگر مشغله وایلد بانچ در جشنواره کن امسال، فروش جدیدترین فیلم کارگردان ژاپنی هیروکازو کورئیدا است که اولین فیلم او به زبان فرانسوی است و «حقیقت درباره کاترین» نام دارد. این فیلم که نقش‌های اصلی آن را ژولیت بینوش و کاترین دنوو بازی کرده‌اند به‌نوعی یادآور «سانست بولوار» (بیلی وایلدر، ۱۹۵۰) است و درباره اسطوره‌ها و واقعیت‌هایی که پیرامون یک بازیگر زن وجود دارند. دنوو نقش اصلی را بازی کرده است و بازیگر بزرگی است که پرسونای واقعی‌اش به‌شدت در تعارض با تصویری است که از او به‌تازگی در کتاب خاطراتش منتشر شده است. بینوش در نقش دختر مدت‌ها رنج‌کشیده او بازی کرده است که مجبور می‌شود برای تبلیغ کتاب دوباره در کنار مادر گریزپای خود قرار بگیرد.

  • پلی‌لیست