هنر و تجربه: طرفداران تری گیلیام می‌توانند نفس راحتی بکشند و دست‌کم امیدوار باشند که «مردی که دن کیشوت را کشت» بالأخره نمایش داده می‌شود. همان طور که در روزهای گذشته شنیدیم قاضی پرونده حکم به نمایش این فیلم به عنوان برنامه اختتامیه جشنواره کن داد.

به این بهانه، اهالی کن بیانیه‌ای منتشر کرده‌اند و خوش‌حالی‌شان را از این حکم (که بر شکایت یکی از تهیه‌کنندگان سابق این پروژه به نام پائولو برانکو که مدعی شده بود حقوق فیلم به او تعلق دارد) اعلام کرده‌اند: «تلاش‌های تهدیدگرانه برانکو و پسر وکیلش بی‌ثمر ماندند.» این جمله در پاسخ به توضیح‌های مکرر برانکو  داده شد که کن و گیلیام را به شکستن قانون در نمایش فیلم (بدون اشاره به حقوق او) متهم کرده بود.

در ادامه بیانیه چنین آمده است: «جشنواره کن که در طول این پرونده بارها حمایت و وفاداری‌اش به خالقان این اثر را بیان کرده بود، خرسند است که می‌بیند عدالت اجرا شده است و نمایش این فیلم اتفاق خواهد افتاد؛ فیلمی که کارگردانش بی‌تردید شایسته این موضوع است که سرانجام شاهد دیده شدن فیلمش باشد.» اگر در جریان نیستید باید بدانید که تولید این فیلم بیش از ۲۵ سال است که در جریان است و در این بین با وقفه‌ها، لغوشدن‌ها و بدشانسی‌های مکرری روبه‌رو شده است و در گام آخر هم شکایت و دادگاهی که در جریانش قرار گرفتید گریبا‌ن‌گیر فیلم شده بود. بی‌شک گیلیام یکی از سرسخت‌ترین و پایدارترین سینماگران جهان است.

  • پلی‌لیست