هنروتجربه: «درخت زندگی» هفت سال پس از کسب نخل طلای جشنواره کن هم‌چنان پیش می‌رود! به گزارش «ورایتی» شاهکار ۱۳۹ دقیقه‌ای ترنس مالیک اواخر امسال به مجموعه فوق‌العاده «کرایتریئن کالکشن» اضافه می‌شود، منتها با این تفاوت که پنجاه دقیقه طولانی‌تر خواهد بود.

بیش‌تر تصاویر جدید درباره خانواده اهل تگزاس فیلم است که برد پیت، جسیکا چستین و شان پن بعضی از نقش‌های آن را بازی کرده‌اند. فصل نفس‌گیر پیدایش زمین هم دست‌نخورده باقی مانده است. پیتر بکر رییس کرایتریئن به «ورایتی» چنین گفته است: «ترنس مالیک این نسخه را نسخه کارگردان نمی‌داند و در واقع به نظرش همان نسخه سینمایی اصلی، نسخه کارگردان است. این نسخه در واقع چشم‌اندازی تازه به فیلم است با ریتم و توازنی متفاوت.»

«درخت زندگی» به‌جز کسب مهم‌ترین جایزه کن، در سه رشته هم نامزد دریافت جایزه اسکار شد: بهترین فیلم، کارگردانی و فیلم‌برداری. کمپانی کرایتریئن پیش از این دست به انتشار «زمین‌های لم‌یزرع» (۱۹۷۳)، «روزهای بهشت» (۱۹۷۸)، «خط باریک سرخ» (۱۹۹۸) و «دنیای نو» (۲۰۰۵) زده بود که هیچ‌یک از آن‌ها به‌دشواری آماده‌سازی و پخش این نسخه نبوده‌اند! بکر در این‌باره می‌گوید:‌ «ما هرگز چنین کار بزرگ و چالش‌برانگیزی را تجربه نکرده بودیم یا هر اقدامی که این قدر زمان ببرد و زحمت داشته باشد! در واقع تنها کاری که انجام ندادیم این بود که برویم و مصالح تصویری جدیدی را برای این نسخه فیلم‌برداری کنیم!»

با این‌که هیچ طرحی برای نمایش سینمایی این نسخه وجود ندارد اما بکر می‌گوید: «باید ببینیم تقاضای تماشاگران چیست.»

  • ایندی‌وایر