هنروتجربه: به بهانه شصتمین سالروز نمایش عمومی «سرگیجه» یکی از آثار بسیار تحسین‌شده آلفرد هیچکاک، چارلز برفیلد نویسنده «پلی‌لیست» کلیپی را از ویلیام فریدکین (کارگردان تحسین‌شده «جن‌گیر») انتخاب و منتشر کرده است.

در این ویدیو که در بخش هفتگی تجلیل از سینمای کلاسیک پلی‌لیست عرضه شده، فریدکین از علاقه‌اش به هیچکاک و به‌خصوص «سرگیجه» گفته است و آن را «یکی از بزرگ‌ترین داستان‌هایی معمایی خوانده است که تا امروز در سینما تصویر شده است.»

او در ادامه می‌گوید: «هیچکاک کارگردانی است که من به‌شدت تحت تأثیر او هستم و البته که خیلی‌های دیگر هم از او الهام گرفته‌اند چون در اصل او تعلیق را در سینما خلق کرد.» فریدکین برای توضیح این‌که چرا «سرگیجه» بزرگ‌ترین نمونه تعلیق در سینماست با جزییات سراغ پی‌رنگ فیلم رفته است تا بتواند این موضوع را تبیین کند که چرا این تریلر روان‌شناختی با بازی‌های جیمز استوارت و کیم نوواک، برای او اثری فراموش‌نشدنی است.

فریدکین می‌گوید که «سرگیجه» در زمان اکرانش با نقدهای مثبت و منفی روبه‌رو شد و در طول زمان به‌تدریج به یکی از بهترین فیلم‌های تاریخ سینما بدل شد. در سال ۲۰۰۲ نشریه «سایت اند ساند» این فیلم را پس از «همشهری کین» به عنوان دو فیلم برتر تاریخ سینما معرفی کرد. فریدکین در پایان این ویدیو با عنوان «Director William Friedkin on Alfred Hitchcock and VERTIGO» به کسانی که فیلم‌سازی را دوست دارند چنین توصیه‌ای دارد: «فقط فیلم‌های هیچکاک را تماشا کنید؛ چون این تمام چیزی است که باید درباره فیلم‌سازی بدانید.»

  • پلی‌لیست