هنروتجربه: فیلم «پله آخر» به کارگردانی علی مصفا در گروه هنروتجربه اکران ویژه می‌شود. سالن اختصاصی هنروتجربه در سینما فرهنگ ساعت ۲۲ چهارشنبه دوم خرداد میزبان اولین نمایش این فیلم است.

«پله آخر» دومین فیلم بلند سینمایی علی مصفا است که سال ۱۳۹۰ آن‌را کارگردانی کرد. در این فیلم لیلا حاتمی،حامد بهداد،علی مصفا،نظام‌الدین کیایی و… نقش‌آفرینی می‌کنند.در خلاصه داستان فیلم می‌خوانیم: «لیلی ستاره سینما، به تازگی شوهرش را از دست داده‌است. سر صحنه فیلم‌برداری ناگهان مقابل دوربین خنده‌اش می‌گیرد و از کار بازمی‌ماند. اما هیچ‌کس نمی‌تواند دلیل خنده‌هایش را حدس بزند.»

مصفا که اولین فیلم بلندش«سیمای زنی در دور دست» را سال ۱۳۸۲ کارگردانی کرد، فیلم‌نامه «پله آخر» را ۱۳۸۴ نوشت اما به دلیل پیدا نکردن سرمایه‌گذار و تهیه‌کننده تولید آن تا سال ۱۳۹۰ طول کشید و بالاخره هم فیلم با سرمایه شخصی و کاملا مستقل مقابل دوربین رفت.

مصفا درباره پافشاری‌اش برای ساخته شدن «پله آخر» در گفت‌وگویی زمان اکران فیلم دربهمن ماه سال ۱۳۹۱ چنین توضیح می‌دهد:«فیلم‌نامه «پله آخر» را هفت سال پیش نوشتم. اما برای ساختنش به هر دری زدم نشد؛ دوستان تهیه‌کننده هر چند فیلم‌نامه را دوست داشتند، اما هر کدام به نوبت، بعد از هفت-هشت ماه کنار می‌کشیدند تا اینکه بالاخره تصمیم گرفتم خودم پولی جور کنم و به معنای واقعی کلمه فیلم را مستقل بسازم. چاره‌ای نداشتم جز اینکه از تمام امکانات استفاده و بلکه سوء استفاده کنم. مجبور شدم نقش اول مرد را خودم بازی کنم و هنوز هم از این بابت دلخورم. اما نقش اول زن از ابتدا برای لیلا حاتمی نوشته شده بود. خلاصه طی ۳۷ جلسه فیلمبرداری کار تمام شد … وسوسه ساخت این فیلم مثل مرضی به جانم افتاده بود و دست‌بردار نبود. برای همین نتیجه کار هر چه باشد خوشحالم که بالاخره از درگیری فکریِ ساخت این فیلم‌نامه خلاص شدم. حالا بعد از هفت سال، بالاخره فکرم آزاد شده و روانم آسوده‌است. به گمانم فیلم ساختن گران‌ترین روان‌درمانی روزگار ماست.»

«پله آخر»در جشنواره‌های متعددی حضور یافته و سیمرغ بلورین بهترین فیلم‌نامه اقتباسی سی‌امین جشنواره فیلم فجر را دریافت کرده‌است. این فیلم در اولین حضور بین‌المللی خود در بخش مسابقه چهل و نهمین جشنواره فیلم کارلووی واری در جمهوری چک نمایش درآمد و توانست سه جایزه بهترین بازیگر، بهترین فیلم فیپرشی و بهترین پوستر فیلم را از آن خود کند.

مدیریت فیلم‌برداری این فیلم را علیرضا برازنده برعهده داشت و تدوین آن نیز توسط فرید صاحب‌الزمانی انجام شد.