هنروتجربه: مراسم آیین دیدار مستند «ناپدید» به کارگردانی فرحناز شریفی شامگاه شنبه ۲۹ اردیبهشت در موزه سینما برگزار شد.این مراسم قرار بود با نیم ساعت تاخیر به دلیل پذیرایی بعد از افطار آغاز شد و طی این مدت عوامل فیلم به امضای پوستر فیلم پرداختند البته صابر ابر و پانته‌آ پناهی‌ها که در فیم حضور دارند،نتوانستند در این مراسم شرکت کنند.

پیش از نمایش فیلم هم سهیلا گلستانی، بازیگر و کارگردان اولین سخنران مراسم بود. او «ناپدید» را روایت جدیدی در مورد گمشدگان و درجایی میان از دست دادن و یافتن دانست. گلستانی با اشاره به اینکه تجربه دلپذیر فیلم‌های قبلی شریفی، انگیزه او را برای دیدن این فیلم بیشتر کرده است، افزود:«این فیلم دو سال قبل در جشنواره فیلم فجر نمایش داده و با استقبال روبه‌رو شد. در چندین جشنواره خارجی هم حضور داشت که در آن‌ها هم مورد استقبال قرار گرفت.»

پس از آن احسان رسول‌اف، تهیه کننده «ناپدید» ماجرای ساخته شدن این مستند را به نمایشگاهی از آثار چیدمان _ پرفورمنس صابر ابر که در مرداد ۱۳۹۴ در گالری رسول‌اف، برگزار شد، نسبت داد. عنوان این نمایشگاه «از مردم استمداد می‌کنم» بود و به گفته رسول‌اف از همان ابتدا، او و صابر ابر در فکر تهیه مستندی در مورد این پروژه بودند. تهیه کننده «ناپدید» ادامه داد:«صابر، فرحناز شریفی را به من معرفی کرد که نتیجه آن دوستی بیش از دو ساله من با اوست. پیش از شروع ساخت مستند، قرار گذاشتیم شریفی بدون اینکه کار تبلیغاتی کند، به صورت آزاد کار کند و حاصل آن برای من و صابر ابر بسیار دلپذیر بود.»

او سپس به تجربه گم شدن در زندگی روزمره و ارتباط این موضوع با مستند «ناپدید» اشاره کرد:«همه ما در زندگی شهری‌مان گم می‌کنیم و گم‌مان می‌کنند و با این تجربه مستند که شاید یک مقدار هم نامتعارف باشد و از نظر من بد هم نیست، روبروییم.»

رسوال‌اف که در سال ۸۷ برادر عکاسش، محسن رسول‌اف را از دست داده، در بخش پایانی صحبت‌هایش گفت:«شریفی به خوبی توانسته است به موضوع فیلم برسد. به خصوص برای من که خاطره شخصی از دست دادن برادرم با دیدن این فیلم تجدید شد و این فیلم ادای دینی به این موضوع است. مطمئنم کارگردن با شریفی برایم یکی از بهترین تجربه‌های مستندی است که داشته‌ام و امیدوارم در یک پروژه دیگر بازهم با هم همکاری کنیم.»

فرحناز شریفی، کارگردان «ناپدید» نیز آخرین سخنران این مراسم بود. این کارگردان هم از احسان رسول‌اف بابت لطفی که به او دارد، تشکر کرد و ساخت این فیلم را تحربه دلنشینی توصیف کرد. او  همچنین به یکی از خاطرات خود اشاره کرد:«فیلم، پلان‌های کشداری دارد. وقتی تدوین تمام شد و قرار بود رسول‌اف کار را ببیند، نگران بودم که بگوید پلان‌ها طولانی است اما بعد از پنج دقیقه اول، گفت که این پلان می‌توانست طولانی‌تر هم بشود و همانجا بود که خیالم راحت‌تر شد.»

شریفی که پیش از این «صدای ماه»، «قسمت»، «ایران در اعلان»، «چهره غمگین من»، «۲۱ آگهی استخدام» و «خاطرات انقلاب بهمن، عاشق لیلا» را ساخته، جدیدترین اثر خود را به مادرش تقدیم کرد:«این فیلم را به مادرم تقدیم می‍کنم که چند ماه قبل متوجه شدم دچار فراموشی شده و خاطراتش کم‌کم گم می‌شود.»

مستند «ناپدید» بر اساس آگهی‌های گمشدگان در روزنامه‌های دهه چهل و پنجاه شکل گرفته‌است، البته به گفته کارگردان،این مستند با روایتی اپیزودیک و با ساختاری تجربی ساخته شده و فقط خودش را محدود به آگهی‌های گمشدگان نکرده‌است.