هنروتجربه: تری گیلیام جشنواره فیلم کن ۲۰۱۸ را با جدیدترین فیلمش «مردی که دن کیشوت را کشت» به پایان رساند؛ فیلمی که با توجه به وضعیتش که بیش از دو دهه با مشکلات و مصایب تولید همراه شد، به گونه‌ای معجزه‌آسا جمع‌وجور شد و واکنش‌های اولیه هم امیدوارکننده‌ هستند.

به هر حال تری گیلیام خوش‌حال است که بالأخره این پروژه را پشت سر گذاشته است و حالا فکرهای مهم‌تری دارد. او در گفت‌وگوی تازه‌ای با «ددلاین» گفته است: «تمام فکر و ذکرم این بود که این فیلم متولد شود. دیگر هیچ چیزی برایم مهم نیست. نظرم درباره فیلم هم حساب نیست. فقط می‌خواهم مردم به تماشای آن بروند؛ و چیزی که بیش از همه دلم می‌خواهد این است که فیلم به یک موفقیت تجاری بدل شود. این اتفاق زندگی من و تولید فیلم بعدی‌ام را آسان‌تر خواهد کرد. فیلم‌های آخرم عملکرد خوبی در گیشه نداشته‌اند و من بهای آن را پرداخت کرده‌ام.»

گیلیام درباره وضعیت سلامتی‌اش که به بستری شدن کوتاهی در بیمارستان پیش از جشنواره منجر شده بود هم گفت: «خوبم. اما فکر می‌کنم پس از جشنواره باید با مسائل سکته خفیفم دست‌وپنجه نرم کنم. فعلاً که همه چیز خوب است.» در هر صورت «مردی که دن کیشوت را کشت» در فرانسه روی پرده سینماها رفته است و باید منتظر اکران آن در سایر کشورها و مناطق باقی ماند.

  • ایندی‌وایر