هنروتجربه: اسپایک لی در جشنواره کن امسال یکی از بزرگ‌ترین جوایز دوران فعالیت‌های سینمایی‌اش را برنده شد؛ در واقع جایزه دوم کن یعنی جایزه بزرگ را برای اثر جدیدش با عنوان «سیاه‌پوست نژادپرست»/BlacKkKlansman به خانه برد.

کیت بلانشت به عنوان رییس هیأت داوران بخش اصلی درباره فیلم گفته است: «این فیلم به‌درستی درباره یک بحران آمریکایی است.» ایوا دوورنی هم که یکی از اعضای هیأت داوران بود، چنین فیلم را ستوده است: «تکان‌دهنده و شگفت‌انگیز» و به این موضوع اشاره کرده که تمام فیلم‌های کارنامه لی را دیده است. از این رو می‌توان گفت که او وقتی در بازگشت از کن به آمریکا با این کارگردان کهنه‌کار در یک پرواز بوده، کاملاً شگفت‌زده و غافلگیر شده است.

دوورنی که فیلم‌های «سلما» و «شیاری در زمان» را در کارنامه دارد، از اسپایک لی خواسته است که این جایزه را پیش خودش نگه دارد و در فضای مجازی چنین پیامی را منتشر کرده است: «ما بر حسب تصادف در همان پروازی به نیویورک بودیم که لی حضور داشت. من هم تصادفاً درخواست کردم این جایزه بزرگ و تاریخی را به ما نشان بدهد. این طور شد که من و ۲۷ مسافر دیگر ایستادیم و از خودبی‌خود شدیم و لبخند زدیم وقتی جایزه را از نزدیک دیدیم.»

لی که خودش هم در نگارش فیلم‌نامه سهیم بوده است، از جان دیوید واشینگتن، آدام درایور، تافر گریس و الک بالدوین در نقش‌های اصلی فیلمش بهره برده است. کمپانی «فوکس فیچرز» از دهم اوت (نوزده مرداد) فیلم را اکران می‌کند.

  • ایندی‌وایر