هنروتجربه: جشنواره‌ سینمایی «چشم انداز ایران» از تاریخ ۹ تا ۱۳ خردادماه در شهر کلن آلمان با حضور پررنگ فیلم‌های هنروتجربه  برگزار می‌شود و میزبان نمایش آثار داستانی و غیرداستانی سینمای ایران است.

جشنواره فیلم‌های «چشم‌انداز ایران» در کلن که امسال پنجمین دوره آن از تاریخ دهم تا سیزدهم خرداد ماه(۳۱ می تا سوم ژوئن) به همت جمعی از نهادها و شخصیت‌های سینمایی و فرهنگی مقیم آلمان برگزار می‌شود، طبق اعلام برگزارکنندگانش، سعی دارد تصاویری ناشناخته، هیجان‌انگیز و غیر کلیشه‌ای از تاریخ، فرهنگ و زندگی اجتماعی ایران را به نمایش درآورد و در این زمینه دو بخش اصلی تحت عنوان «حلبچه» و «کارستان» از موضوعات قابل توجه این جشنواره است.

به بهانه سی‌امین سالگرد بمباران شیمیایی شهر حلبچه، یکی از موضوعات مورد توجه جشنواره امسال، نگاهی به این واقعه دردناک از دریچه دوربین سینماست.فیلم‌های سینمایی «خاطراتی برای تمام فصول» به کارگردانی مصطفی رزاق کریمی، «حلبچه» به کارگردانی نگار تحصیلی و «زمناکو» به کارگردانی مهدی قربانپور از جمله فیلم‌های شرکت کننده در این بخش به شمار می‌روند. کارگردانان این فیلم‌ها مراحل متفاوت استفاده گازهای شیمیایی در جنگ هشت ساله ایران و عراق، موضوع مناقشه برانگیز نقش شرکت‌های آلمانی و فرستادن گازهای شیمیایی به آزمایشگاه‌های عراق، وضعیت و احساسات قربانیان، بازماندگان و خانواده‌هایشان سی سال بعد از این حادثه اعزام مجروحان شیمیایی جنگ به اتریش برای مداوا و مراحل متفاوت درمان آنان را به تصویر کشیده‌اند.

یکی دیگر از بخش‌های جشنواره فیلم‌های ایرانی کلن، نمایش و بررسی فیلم‌های مستند «کارستان» است. این مجموعه که پیش از این در گروه هنروتجربه به نمایش درآمد، درباره کارآفرینان و ارزش آفرینان است.

در طول برگزاری این جشنواره و همزمان با نمایش فیلم‌های مجموعه «کارستان»، جلسات بحث و گفت‌وگو با طراحان، عوامل فیلم و فیلم‌سازان برگزار می‌شود. علاوه بر عوامل هر فیلم، مجتبی میرطهماسب، کارگردان و تهیه‌کننده، شیرین برق‌نورد، کارگردان و پروفسور کتایون امیرپور، استاد دانشگاه و اسلام شناس، از دیگر مهمانان این بخش جشنواره هستند.

یکی دیگر از فیلم‌های شاخص حاضر در این دوره رویداد هنری، فیلم«۲۴ فریم» آخرین ساخته کارگردان فقید سینمای ایران، عباس کیارستمی است.

از دیگر فیلم‌های حاضر در جشنواره فیلم‌های ایرانی کلن، چشم انداز ایران می توان به فیلم‌های مستند «زندگی شاعرانه» (شیرین برق‌نورد)،«قصه بولوار» (داوود اشرفی)،«عروسی: یک فیلم (محمدرضا فرزاد)، «فوق ماراتن» (سعید کشاورزی)،«مادر زمین» (مهناز افضلی)،«این پیکان» (شاهین آرمین، سهراب دریا بندری)،«پازلی‌ها» (مهدی گنجی)،«یک موسیقیدان فرانسوی در دربار قاجار» (مهران پورمندان) و فیلم های داستانی «وارونگی» (بهنام بهزادی)، «مفت آباد» (پژ مان تیمورتاش) و «کوپال» (کاظم ملایی) اشاره کرد.