هنروتجربه- رضا حسینی: سال گذشته برای ریدلی اسکات بسیار پرمشغله بود و او نه‌فقط جدیدترین فیلم از فرنچایز علمی‌خیالی/ ترسناکِ تاریخ‌سینمایی‌اش را با عنوان «بیگانه: کاوِنِنت» عرضه کرد، بلکه فیلم نامزد اسکار «همه پول‌های دنیا» را هم داشت. پس شاید نیازی نباشد که بگوییم اسکات دوست دارد سرش شلوغ باشد.

این فیلم‌ساز مطرح در گفت‌وگوی تازه‌ای با ایندی‌وایر کمی درباره لذت بردن از سریع و فشرده کار کردن سخن گفته، اما بیش‌تر درباره تلویزیون و جایگاه ویژه‌اش در این زمانه صحبت کرده است و البته به این موضوع هم اشاره کرده که ممکن است در آینده‌ای نزدیک خودش کارگردانی یک مجموعه تلویزیونی را تجربه کند.

با وجود این، اسکات با تلویزیون هم غریبه نیست. او در سال ۲۰۱۳ کارگردانی قسمت اول سریالی با نام «واتیکان» را تجربه کرد که البته به جایی هم نرسید و در نهایت به عنوان یک فیلم تلویزیونی عرضه شد. جدا از این‌ها، اسکات این روزها در مقام تهیه‌کننده در سریال‌های مختلفی از جمله «ترور»، «فرشته غریبه» و «تابو» مشغول به فعالیت است.

وقتی از اسکات پرسیده می‌شود که چرا به کار کردن در تلویزیون علاقه‌مند است، چنین پاسخ می‌دهد: «من واقعاً از این کار لذت می‌برم. شیفته‌ سرعت کار هستم. دوست دارم سریع کار کنم. من احتمالاً یک سریال خواهم ساخت. شاید در حد قسمت اول… اما می‌دانید که وقتی یک گاز بزنید، ممکن است دل‌تان بیش‌تر بخواهد. فکر می‌کنم ساختن یک سریال چندقسمتی می‌تواند چالش‌برانگیز باشد؛ مثلاً یک مجموعه شش‌قسمتی می‌تواند میسر باشد اما ده قسمت طولانی است به نظرم.»

گفت‌وگو در ادامه به این‌جا کشیده می‌شود که این فیلم‌ساز در حال حاضر درگیر تماشای چه مجموعه‌ای است: «به‌تازگی دیدن یک سریال انگلیسی به نام «کشتن ایو» را به پایان رسانده‌ام. واقعاً مجموعه خوبی است و فیلم‌نامه و ترکیب بازیگران فوق‌العاده‌ای دارد. سندرا او که شگفت‌انگیز است. من شیفته او هستم که حس شوخ‌طبعی فوق‌العاده‌ای دارد. فکر می‌کنم جانی نادر سریال نیز خارق‌العاده است. کل قسمت‌ها از طنزی سیاه بهره برده‌اند که من این ویژگی سریال را خیلی دوست دارم.»

اما همان طور که در طول سال‌های گذشته بارها و بارها در این باره بحث شده، دائم بر طرفداران مجموعه‌های تلویزیونی باکیفیت افزوده می‌شود و به‌نوعی از میزان سینماروها نیز کاسته شده است. البته که افزایش قیمت بلیت سینماها نیز مزید بر علت شده و میزان حضور تماشاگران در سالن‌های سینما را کاهش داده است. اسکات در این مورد بر این باورست که کیفیت بالای تولیدهای تلویزیونی هم می‌تواند مسائلی را برای صنعت فیلم‌سازی به همراه بیاورد: «در حال حاضر برنامه‌های اریژینال، خلاقانه و مبتکرانه‌ای در تلویزیون تولید می‌شوند که بی‌تردید برای صنعت فیلم‌های بلند مشکل بزرگی به شمار می‌رود.»

با تمام این حرف‌ها باید انتظار داشته باشیم که خود اسکات نیز در آینده، به بخشی از این مشکلِ صنعت فیلم‌سازی بدل شود!

  • پلی‌لیست