هنروتجربه:بیست وچهارمین جشنواره بین‌المللی فیلم سارایوو که اصغر فرهادی ریاست هیات داوران آن را برعهده دارد، با نمایش فیلم «جنگ سرد» ساخته کارگردان لهستانی برنده اسکار افتتاح می‌شود.

«جنگ سرد» یک فیلم سیاه سفید با بازی یوانا کولیگ و ژان بالیبار ساخته پاول پالیکوفسکی است که اولین نمایش جهانی خود را در بخش رقابتی هفتادویکمین جشنواره کن آغاز کرد و موفق به کسب جایزه بهترین کارگردانی کن شد. این فیلم، داستان عشقی میان دو نفر با سابقه‌ و خلق و خوی کاملا متفاوت است که در بحبوحه جنگ سرد در لهستان، برلین، یوگسلاوی و پاریس روایت می‌شود. این فیلم  دومین ساخته پاول پالیکوفسکی، کارگردن لهستانی است که در سال ۲۰۱۳ با فیلم «آیدا» موفق به کسب جایزه بهترین فیلم خارجی‌زبان جوایز سینمایی اسکار شد.

پیتر بردشاو، منتقد سینمایی نشریه گاردین با دادن پنج ستاره کامل به این فیلم آن را اثری پررمز و راز و شکوهمند از لحاظ موسیقی و بسیار دلربا و جذاب از لحاط بصری توصیف کرده است.

پالیکوفسکی ۶۰ ساله از سن ۱۴ سالگی در تبعید زندگی می‌کند و از آن زمان با مادرش از لهستان به غرب گریخته است. فیلم «جنگ سرد» به نوعی برگرفته از تجربیات شخصی خود او و نام‌ شخصیت‌های اصلی آن برگرفته از نام پدر و مادرش است.

بیست‌وچهارمین جشنواره بین‌المللی فیلم «سارایوو» از ۱۰ تا ۱۷ اوت (۱۹ تا ۲۶ مرداد) در کشور بوسنی و هرزگوین برگزار می‌شود.