هنر و تجربه: ایتن هاک این روزها به بهانه دریافت جایزه «دستاورد ویژه در سینما» و نمایش «بِلِیز» (اولین تجربه کارگردانی‌اش در سینمای داستانی پس از سال‌ها) در جشنواره بین‌المللی فیلم سیاتل حضور دارد.

البته این بازیگر/ کارگردان، تریلر روان‌شناختی پل شریدر با نام «اولین ریفورمد» را نیز در این رویداد سینمایی دارد که در آن به نقش کشیشی درآمده که از نظر احساسی به‌هم ریخته است. به هر حال، هاک پس از نمایش «بِلِیز»/ Blaze در برنامه گفت‌وگویی شرکت کرد و گفت که جاه‌طلبی‌هایش در عرصه فیلم‌سازی از تجربه‌های شخصی‌اش در اوایل فعالیت‌هایش سرچشمه می‌گیرند.

هاک می‌گوید: «مادرم خیلی افسرده شده بود که مرا از دانشکده اخراج کرده بودند. اما یکی از قول‌هایی که به او دادم این بود که تحصیل را رها نکنم… بعدها هم که برای نویسندگی و کارگردانی برنامه‌ریزی کردم به این خاطر بود که به زندگی به عنوان یک بازیگر اعتقاد نداشتم و خیلی هراس داشتم که نتوانم آن را حفظ کنم.»

ایتن هاک در پایان گفت‌وگویش از وضعیت کلی سینما در این روزگار هم غافل نشده است، به‌خصوص که او در زمره بازیگرانی قرار می‌گیرد که در طول فعالیت‌هایش دائم میان آثار هنری و فیلم‌های تجاری در رفت‌وآمد بوده است: «آدم‌ها خیلی زود فهمیدند که از تماشای فیلم‌ها لذت می‌برند و سینما قالب هنری آرامش‌بخشی است و… در این میان، همکاری با آدم‌های بااستعداد بهترین اتفاقی است که ممکن است برای هر کسی روی بدهد. اما این اتفاق به‌ندرت روی می‌دهد. سینما قالب هنری است که به طور کامل توسط صنعت بلعیده شده است.»

  • ایندی‌وایر