هنر و تجربه، مریم شاه‌پوری: وقتی در سال ۱۹۸۰ اقتباس سینمایی استنلی کوبریک از رمان «تلألؤ» اثر استیون کینگ اکران شد، نه‌فقط منتقدان برخورد نصفه‌نیمه‌ای داشتند بلکه خود کینگ هم بی‌علاقگی و بیزاری‌اش از فیلم را به زبان آورد!

البته استیون کینگ در سال‌های بعد از آن و تا امروز هم بر موضع خود پافشاری کرده است و هنوز طرفدار این فیلم تحسین‌شده و تاریخ‌سینمایی نیست و راستش را بخواهید آن را چنین توصیف می‌کند: «یک کادیلاک بزرگ و زیبا که موتور ندارد.» او با این‌که به خاطر نظرش درباره «تلألؤ» ‌در زمره اقلیت است اما بر این باورست که این منبع اقتباس، شایسته اثری بهتر از فیلم کوبریک است. برای همین منظور بود که در سال ۲۰۱۳ تصمیم گرفت دنباله‌ای بر رمان اریژینالش بنویسید با عنوان «دکتر اسلیپ» و از آن‌جایی که هالیوود هم مشتاق تولید چنین دنباله‌ای است (به‌خصوص پس از موفقیت تجاری بزرگ اقتباس سینمایی «آن») دنباله «تلألؤ» در راه نمایش بر پرده نقره‌ای قرار گرفته است.

به گزارش «ورایتی»، کینگ از حضور یوان مک‌گرگور در نقش دنی تورنسِ بزرگسال استقبال کرده است؛ شخصیتی که اگر به خاطر داشته باشید واژه «رِدرام» (سروته‌شده‌ی معادل انگلیسی «قتل») را به زبان می‌آورد و پدر روانی‌اش او را با تبر دنبال می‌کرد تا بکشد. همان طور که در گزارش نام‌برده اشاره شده است، مک‌گرگور این نقش را در رقابت با بازیگران بااستعدادی مانند کریس اونز، مت اسمیت و جرمی رنر به دست آورده است.

اما شاید این خبر برای علاقه‌مندان ژانر وحشت جذاب‌تر هم باشد که کمپانی «برادران وارنر» مایک فلانِگِن را برای کارگردانی این پروژه در نظر گرفته است که یکی از فیلم‌سازان مستقل موفق سال‌های اخیر در گونه وحشت است و فیلم‌های جالب توجهی نظیر «بی‌صدایی»/ یا «هیس»، «چشم»/ Oculus و «ویجا: منشأ شر» را در کارنامه دارد. به‌علاوه، فلانگن با کینگ هم غریبه نیست و همین سال گذشته بود که از رمان این نویسنده بزرگ با نام «بازی جرالد» اقتباسی برای نتفلیکس ساخت.

اگر فلانگن از پیرنگ رمان «دکتر اسلیپ» پیروی کند، داستان دهه‌ها بعد از حوادث تراژیک قسمت اول روی می‌دهد. دنی که حالا الکلی است و با مسائل مربوط به کنترل خشم دست‌وپنجه نرم می‌کند، می‌کوشد ترک کند و در نتیجه قدرت‌های روانی‌اش برمی‌گردند. به هر حال او تصمیم می‌گیرد از توانایی‌های ویژه‌اش برای کمک به درمان بیماران روانی مرکزی استفاده کند که در آن‌جا وی را با لقب «دکتر اسلیپ» معرفی می‌کنند. آشنایی او با دختربچه‌ای که خودش صاحب قدرت‌های ویژه است، پیرنگ را راه می‌اندازد.

از همین حالا مشخص است که این دنباله شباهتی به شاهکار کوبریک نخواهد داشت که البته طبیعی است و ما با این موضوع مشکلی نداریم. اما تردیدی نیست که استیون کینگ از این موضوع راضی است و شاید در پایان به اثر دلخواهش نیز برسد.

  • پلی‌لیست