هنروتجربه:اصغر فرهادی درحالی به عنوان ریاست هیات داوران جشنواره «زردآلوی طلایی» ارمنستان انتخاب شد که چهار فیلم از کارگردان‌های ایرانی نیز در این جشنواره به نمایش درمی‌آید.

پانزدهمین دوره جشنواره «زردآلوی طلایی» به عنوان مهم‌ترین رویداد سینمایی در کشور ارمنستان تیرماه در ایروان برگزار می‌شود و امسال اصغر فرهادی کارگردان شناخته‌شده ایرانی ریاست هیات داوران بخش رقابتی فیلم‌های بلند این رویداد سینمایی را بر عهده دارد.

فرهادی در سال ۲۰۱۱ با فیلم برنده اسکار «جدایی نادر از سیمین» موفق به کسب جایزه «زردآلوی طلایی» بهترین فیلم این رویداد سینمایی شد و امسال فیلم اسپانیایی‌زبان «همه‌ می‌دانند» جدیدترین ساخته او در بخش غیررقابتی این جشنواره به روی پرده می‌رود.

در این رویداد سینمایی هم‌چنین فیلم «متهمین دایره بیستم» ساخته حسام اسلامی در بخش مستند با ۱۰ فیلم دیگر رقابت می‌کند و «یه‌وا» به کارگردانی آناهید آباد محصول مشترک ایران و ارمنستان و  «بی‌سایه» از ابوالفضل صفاری محصول مشترک ایران و آلمان در بخش «پانورامای سینمای ارمنستان» به روی پرده می‌روند.

سینمای ایران تاکنون حضور پررنگ و موفقی در دوره‌های برگزاری جشنواره فیلم ارمنستان (زردآلوی طلایی) داشته است. ابوالفضل صفاری در سال ۲۰۰۸ با فیلم «انتهای زمین» برنده دیپلم افتخار هیات داوران بخش رقابتی شد، احمد سیدکشمیری در سال ۲۰۱۱ برای مستند «هیچ‌چیز باشکوه» از سوی هیات داوران بخش مستند به صورت ویژه تقدیر شد و در همین سال اصغر فرهادی با فیلم «جدایی» جایزه اول جشنواره را برای سینمای ایران به ارمغان آورد، در سال ۲۰۱۳ فیلم «پرویز» به کارگردانی مجید برزگر برنده جایزه زردآلوی نقره‌ای بهترین فیلم جشنواره (دومین جایزه مهم جشنواره) شد. در سال ۲۰۰۵ نیز «چله» به کارگردانی داوود خیام جایزه ویژه هیات داوران بخش فیلم کوتاه را به خود اختصاص داد و در سال ۲۰۱۶ نیز فیلم «ممیرو» از هادی محقق برنده دو جایزه زردآلوی نقره‌ای و هیات داوران کلیسای جهانی جشنواره شد.

پانزدهمین جشنواره فیلم «زردآلوی طلایی» ارمستان از تاریخ ۸ تا ۱۵ جولای (۱۷ تا ۱۴ تیرماه) در ایروان برگزار می‌شود.