هنروتجربه:کامران حیدری این روزها مشغول کارگردانی و تدوین دو مستند است که یکی از آن‌ها با نگاهی به زندگی ابراهیم منصفی ساخته شده و دیگری درباره یک خانواده زنگباری‌تبار است.

کامران حیدری مستندساز،پژوهشگر و عکاس که در کارنامه‌اش کارگردانی مستندهایی چون «دینگو مارو»، «من نگهدار جمالی وسترن می‌سازم« و «علی آقا» را دارد، درباره فعالیت‌های جدیدش در عرصه مستندسازی به سایت هنروتجربه توضیح داد:«وقتی مشغول ساخت مستند «دینگو مارو» در جنوب ایران بودم، با یک خانواده آفریقایی‌تبار آشنا شدم که یکی از بهترین مراسم‌های زار را برگزار می‌کنند. تبار این خانواده به زنگبار در تانزانیا می‌رسد و آن‌ها ۸۰۰ سال قبل از آفریقا به جنوب ایران آمده بودند. داستان زندگی این افراد برایم جالب شد و به همین دلیل پاییز و زمستان سال ۹۶ را در جنوب ایران مشغول ساخت مستندی از این خانواده بودم.»

البته به گفته حیدری این مستند هنوز به اتمام نرسیده و او قصد دارد، پاییز امسال برای ساخت بخش دیگری از این مستند به زنگبار سفر کند:«دوست دارم ادامه فیلم را در زنگبار و زادگاه این خانواده بسازم. به همین دلیل در پاییز به همراه غلام زارعی که شخصیت اول فیلم است، به زنگبار سفر می‌کنم تا او هم زادگاه خود را ببیند.»

 

فعالیت‌های حیدری در سال گذشته محدود به ساخت این مستند نشده و او که سال گذشته را در جنوب ایران سپری کرده، به سراغ به تصویرکشیدن زندگی ابراهیم منصفی، شاعر اهل بندرعباس هم رفته است:«این مستند بیشتر در حال و هوای موسیقی است. منصفی از جمله هنرمندانی است که در جنوب ایران محبوبیت زیادی دارد و در هشت ماهی که در جنوب ایران بودم، این مستند را ساختم.»

او با بیان این‌که اکنون درحال تدوین این مستند است، افزود:«حال و هوای این مستند با دیگر مستندهایی که به سراغ نزدیکان آن فرد یا کارشناسان آن حوزه می‌روند، فرق دارد. مستند ابراهیم منصفی روایت زندگی از دنیا تا مرگ او را نشان می‌دهد و یک پاساژ می‌کنیم از گذشته به حال. به نوعی می‌توان گفت این مستند یک کار تجربی است که به احتمال زیاد حدود ۷۰ دقیقه خواهد بود.»

حیدری که به تازگی آخرین ساخته‌اش، «علی آقا» در پاریس نمایش داده شده است، از تمرکز برای فروش این فیلم در تلویزیون‌های خارجی خبر داد:«درحال رایزنی با تلویزیون‌های کشورهای مختلف هستیم و تاکنون صحبت‌هایی با تلویزیون‌های ژاپن، قطر و آلمان انجام شده است. بیشترین تمرکز ما برای فروش این فیلم در تلویزیون‌هاست چون به‌نظرمان بیشترین تاثیرگذاری را دارد.»

او هم‌چنین درباره تجربه نمایش آثارش در گروه سینمایی هنروتجربه گفت:«نمایش فیلم‌هایم در هنروتجربه، فرصت خیلی خوبی بود و خوشحالم که توانستم فیلم‌هایم را در هنروتجربه نمایش دهم. تنها موضوعی که قبلا هم به آن اشاره کردم، این است که ای کاش به همان اندازه که فیلم‌های داستانی در این سینماها نشان داده می‌شود، مستند هم اکران شود. البته باید دید چه نوع مستندهایی هستند اما بعضی از فیلم‌های مستندی که در گروه هنروتجربه اکران شدند بسیار بهتر از برخی فیلم‌های داستانی نمایش داده شده در این گروه بودند. ای کاش فیلم‌های مستند هم مثل فیلم‌های داستانی، زمان بیشتری برای اکران داشته باشند و تبلیغات بیشتری برای آن‌ها بشود.»