هنروتجربه:در آستانه زادروز ۷۴ سالگی سهراب شهیدثالث،کارگردان، فیلم‌نامه‌نویس، مترجم و تدوین‌گر سینمای ایران، مستند «سفر سهراب» به تهیه‌کنندگی و کارگردانی امید عبدالهی در گروه سینمایی «هنروتجربه» اکران می‌شود.

مستند«سفر سهراب» پرتره‌ای درباره سهراب شهیدثالث به عنوان یکی از آغازگران سینمای نوین ایران است که در مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی تولید شده و بخش‌های مهمی از زندگی و کار او را هم‌چون زمانی که موفق به ساخت فیلم‌های «یک اتفاق ساده» و «طبیعت بی‌جان» شد، به تصویر کشیده است. ثالث دارای ۲۵ فیلم کوتاه و مستند است و بیشتر آثارش در زمینه موضوع‌های اجتماعی است.شهید ثالث در سال ۱۳۷۷ در شیکاگو درگذشت.

اولین نمایش رسمی مستندی که قرار است همزمان با سالروز تولد او در هنروتجربه اکران شود، در دهمین جشنواره بین‌المللی «سینما حقیقت» بود که از سوی هیات داوران این جشنواره به عنوان یکی از نامزدهای دریافت تندیس هنروتجربه برای بهترین فیلم مستند معرفی شد.

امید عبدالهی علاوه بر کارگردانی کار پژوهش و تدوین فیلم «سفر سهراب» را هم به عهده داشته است. او در یادداشتی که در اختیار هنروتجربه قرار داده، به انگیزه ساخت این اثر اشاره کرده است:«روزهای نخست دورۀ فیلم‌سازی‌ام مصادف شده بود با درگذشت ناگهانی سینماگر صاحب سبک «سهراب شهیدثالث» و این اتفاق تلخ برای منِ هنرجوی سینما که در آن دوران بیش از هر زمان دیگری عطش دانستن و شناختن داشتم، بهانه‌ای شد برای جست‌وجوی دقیق‌تر در دنیای منحصر به فرد این هنرمند، که تا به امروز هم‌چنان ادامه دارد. طی این سال‌ها متوجه شدم دانسته‌ها و داشته‌های ما از این فیلم‌سازِ مهم، بسیار کمتر از آن چیزی است که باید باشد و در حقیقت هیچ تناسبی با تأثیری که او در شکل‌گیری سینمای نوین ایران گذاشته، ندارد. شاید تنها دلیلی که می‌تواند تاحدودی این فقدان را توجیه کند، مهاجرت و سپس مرگ زودهنگام سهراب شهیدثالث باشد و یادآوری این ضرب‌المثل که «از دل برود هر آنکه از دیده برفت». ولی شگفت اینجاست که پس از گذشت سال‌ها از سَفرش، هم‌چنان حضور و اثرش در سینمای پیشروی ما پُر رنگ‌تر از هر کارگردان دیگری است. انگیزه ساخت فیلم مستند «سفر سهراب» سوای تعلق خاطر من به سینمای شهیدثالث، اندکی متعادل‌تر کردن همین ناهمگونی و نابرابری بود که در مورد او و تاریخ سینمای ایران اتفاق افتاده است.»

«سفرسهراب»/کارگردان،تدوین: امید عبدالهی-تصویربردار: رضا تیموری- گوینده گفتار متن:مهدی احمدی-طراحی و ترکیب صدا: حسن شبانکاره-موسیقی: امیر بیات- دستیار کارگردان و مدیر تولید:میثم عباسی-عکاس:لیلا قدرت الهی – مدیر روابط عمومی:پریسا ساسانی- محصول مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی