هنروتجربه: کارگردان فیلم «مکان» در آئین دیدار این اثر عنوان کرد که جای فیلم‌هایی از نوع هنروتجربه در سینمای ایران خالی بود، چون این فیلم‌ها به نکاتی که لازم است به آن‌ها توجه شود، می‌پردازند.

آیین دیدار فیلم «مکان» عصر یکشنبه سوم تیر در موزه سینما برگزار شد. سیدجواد یحیوی که اجرای مراسم را برعهده داشت، ساخت هر فیلمی را که امکان اجرای عمومی پیدا کند را یک فرصت دانست:«هرچند وقت یک‌بار یکی از ما، خیال و ایده‌ای را می‌سازد و اثری خلق می‌شود. اثری که صرف‌نظر از قضاوت‌های فنی و حرفه‌ای، وقتی می‌تواند برای عموم به نمایش درآید، به معنای یک فرصت است.»

او سپس به آشنایی خود با سید مهدی احمدپناه، کارگردان «مکان» اشاره کرد:«سیدمهدی احمدپناه را می‌شناسم. یکبار با هم تئاتر کار کردیم و می‌دانم تجربه‌های متفاوتی هم در زمینه‌های مختلف مانند روزنامه‌نگاری و.. دارد پس می‌توانم بگویم فیلم خوبی ساخته و حرف فیلم، تجربه من و شماست.»

او هم‌چنین به این موضوع نیز اشاره کرد که این روزها به دلیل برگزاری مسابقات فوتبال جام جهانی، سینماها با توجه کمتری مواجه هستند و از مردم خواست در این وضعیت نگذارند، فیلم‌های خوب دیده نشوند.

پس از آن سیدمهدی احمدپناه خطاب به حضار گفت که امیرشهاب رضویان، تهیه‌کننده فیلم به دلیل سفر کاری در باکو به‌سر می‌برد و افزود:«محصولی که می‌بینید یک کار جمعی است و اگر همت تک‌تک دوستان نبود، به نتیجه نمی‌رسید. شاید برخی از شما دفعه اول است که نام هنروتجربه را می‌شنوید اما باید بگویم جای این فیلم‌ها در سینمای ما خالی بود و هنروتجربه امکان نمایش چنین فیلم‌هایی را به‌وجود آورد. ممکن است این فیلم‌ها مانند دیگر فیلم‌هایی که در اکران عمومی نمایش داده می‌شوند، محبوب نشوند اما روی جایی دست می‌گذارند که لازم است و افراد را به فکر وا می‌دارند.»

او مدیریت اوقات فراغت برای جوانان را دغدغه‌ای دانست که تلاش شده است، در این فیلم به آن توجه شود:«فیلم در پایتخت و برای چند پسر اتفاق می‌افتد اما تصور کنید در خارج از پایتخت و وقتی جوان‌ها، دختر باشند، چقدر گذراندن اوقات فراغت سالم برایشان بغرنج است. ما سعی کردیم روی مواردی دست بگذاریم که می‌توانیم. شاید برای مسئولان هم این موضوع جذاب باشد.»

احمدپناه در ادامه از فرهاد فروتنیان، بازیگر تئاتر و سینما و کارتونیست خواست صحبت کند. او نیز تاکید کرد که سازندگان «مکان» به‌دور از همهمه رایج سینما، کاری را با توانایی‌های شخصی و امکانات محدود ساخته‌اند و مطمئن است مردم و به خصوص جوان‌ها و افراد مسن از آن خوششان خواهد آمد. او در مورد دلیل استقبال این دو قشر گفت:«جوان‌ها که می‌دانند چه کار می‌کنند و پیرها هم دوست دارند بدانند جوان‌ها چه کار می‌کنند.»

علیرضا کی‌منش، یکی از بازیگران اصلی «مکان» هم در این مراسم عنوان کرد:«یک روز مهدی به من زنگ زد و گفت که فیلم‌نامه‌ای دارد و بروم با او فیلم‌نامه را بخوانم. دفعه بعدی، پس از دو سال زنگ زد و گفت که بیا می‌خواهیم فیلم را شروع کنیم.»

امین مقدسی، دیگر شخصیت اصلی این فیلم هم از جمعی که برای مراسم آئین رونمایی آمده‌اند،ابراز خوشحالی از  کرد:«این کار حاصل تلاش تک‌تک بچه‌هاست.»

چهارمین شخصیت اصلی فیلم، محمدرضا آبانگاه هم به این نکته که احمدپناه را طی ساخت فیلم اذیت کرده است، اشاره کرد.

آخرین سخنران این فیلم نیز سیامک فارسی از بازیگران «مکان» بود:«همیشه یک راه ساده‌ای هست و ما هم دنبال یک راه ساده بودیم چون امکان راه‌های پیچیده برایمان نبود اما همین راه ساده خیلی خوب جواب داد.»

فیلم سینمایی«مکان» به کارگردانی سیدمهدی احمدپناه اولین تجربه سینمایی این کارگردان تئاتر است که از امروز سوم تیر در گروه سینمایی هنروتجربه به نمایش درآمده‌است. تهیه‌کنندگی این فیلم را امیرشهاب رضویان برعهده دارد و فیلم با همراهی بازیگران تئاتر ساخته شده‌است.

عکس:یاسمن ظهورطلب