هنروتجربه:فرهاد مهرانفر که فیلم «خواب آب» را در نوبت اکران در گروه هنروتجربه دارد، مشغول ساخت سریالی برای کودک و نوجوان با موضوع نجوم است.

فرهاد مهرانفر، کارگردان درحال حاضر در شمال کشور به‌سر می‌برد. او مشغول ساخت سریالی درباره نجوم با عنوان «گنج راه شیری» برای صداوسیم در یکی از روستاهای گیلان با نام «انبوده» در مرز میان این استان با استان قزوین است. به گفته مهرانفر این روستا مانند «ماسوله» پلکانی و دارای بافتی خشتی و دارای مراسمی آئینی به نام جشن انار است بااین‌حال به دلیل این‌که هنوز قابلیت‌های این روستا درست معرفی نشده، مردم آشنایی زیادی با ویژگی‌های طبیعی و فرهنگی آن ندارند. مهرانفر هم این روستا را برای فیلم‌برداری سریال تازه‌اش انتخاب کرده است تا از این طریق ظرفیت‌های آن بیشتر به مردم معرفی شود.

او در مورد دیگر جزئیات این سریال به سایت هنروتجربه گفت:«دو ماه است که درگیر تصویربرداری این مجموعه هستیم. این سریال یک مجموعه ۲۶ قسمتی است که جنبه‌های علمی و نجومی دارد و نگارش فیلم‌نامه آن از پنج سال قبل از سوی دخترم، خزر مهرانفر شروع شد.»

این کارگردان در مورد این‌که قرار است این سریال از کدامیک از شبکه‌های تلویزیون پخش شود، عنوان کرد:«این موضوع ابتدا در گروه کودک و نوجوان شبکه دو مطرح شد و موافقیت‌های ضمنی هم صورت گرفت اما ادامه پیدا نکرد تااینکه سال قبل با گروه استان‌های صداوسیما برای ساخت این سریال توافق کردیم. بعد از ساخت، این مجموعه را به امور استان‌ها می‌دهیم و آن‌ها احتمالا آن را به شبکه‌های ملی می‌دهند. از آنجاکه قبلا هم با شبکه دو در زمینه کودک کار کرده بودم، امیدوارم این‌بار هم این سریال از شبکه دو پخش شود.»

مهرانفر در این سریال علاوه‌بر کارگردانی، تهیه‌کننده نیز هست. او ضمن اینکه نگاهی به تاریخ علم نجوم دارد، در بخشی از این اثر به سراغ «کوشیار دیلمان» رفته است. کیا ابوالحسن کوشیار بن لبّان باشهری گیلانی ریاضی‌دان، ستاره‌شناس و از اهالی گیلان بود که در پایان قرن چهارم و ابتدای قرن پنجم هجری زندگی می‌کرد. او هم‌چنین طراح ابزارهای اخترشناسی بود. به گفته مهرانفر در این سریال، در کنار اشاره به زندگی این ستاره شناس، فانتزی‌هایی مربوط به نجوم هم در داستان‌ها مطرح می‌شود و همین نکته‌ها ضمن جذب مخاطب کودک و نوجوان می‌تواند برای جذب مخاطب عام و خانواده‌ها هم موثر باشد.

 

او سپس به دلیل ساخت سریالی با موضوع نجوم سریال اشاره کرد:«در حوزه آموزش و علم در مورد کودکان، نجوم کمتر مورد توجه بوده و تاجایی که من می‌دانم در این زمینه کار زیادی نشده است. ضمن اینکه نجوم از جمله علومی است که مخاطب عام را کنجکاو می‌کند و برایش جذاب است.»

تاکنون ۳۵ درصد فیلم‌برداری سریال انجام شده است. عواملی که معمولا در دیگر ساخته‌های قبلی مهرانفر حضور دارند، در این مجموعه هم هستند هم‌چون نادر معصومی به عنوان مدیر تصویربرداری، سهیلا فرزاد به عنوان طراح صحنه، علیرضا دریادل صدابردار و زهرا عبدالهی مدیر تولید.

هم‌چنین یکی دیگر از آثار مهرانفر «خواب آب» است که قرار بود در گروه سینمایی هنروتجربه به نمایش درآید. او در مورد سرنوشت اکران این فیلم گفت:«تجربه اکران «سرزمین رها» در گروه هنروتجربه را با همه کمی و کاستی‌هایی که داشت، داشته‌ام هرچند هنوز فرصتی برای تحلیل نتایج اکران نداشته‌ام. حدود یک سال قبل پروانه نمایش «خواب آب» برای گروه هنروتجربه داده شد و ما هم در نوبت اکران بودیم اما به دلیل تراکم نمایش‌ها هنوز نوبت نمایش به فیلم ما نرسیده است. البته ازآنجاکه مدتی است خودم هم درگیر ساخت سریال شده‌ام، فرصت کمتری برای پیگیری نوبت اکران دارم و فکر کردم در این تراکم آثار، ممکن است فیلم دیده نشود. مضمون آن در مورد بحران آب در فلات مرکزی است و به همین دلیل برای بحران این روزهای آب و فرهنگسازی در این زمینه می‌تواند موثر باشد. پس چه بهتر که در زمان مناسبی اکران شود.»