هنروتجربه: بازیگر فیلم «رفتن» عنوان کرد که وضعیت کار در سینمای افغانستان هنوز فراهم نیست اما اخیرا شرایط حضور افغانستانی‌ها در سینمای ایران بهتر شده است.

فیلم «رفتن» ساخته برادران محمودی، محصول کشور ایران و افغانستان است. این فیلم قصه عاشقانه فرشته و نبی، دو مهاجر افغان را روایت می‌کند.«رفتن» درحال حاضر در گروه سینمایی هنروتجربه نمایش داده می‌شود. رضا احمدی، بازیگر افغانستانی‌تبار که ایفای نقش نبی را در این فیلم برعهده داشته ، گفت‌وگویی با خبرگزاری صبا انجام داده است.

او که در فیلم‌های «اتاق تاریک» و «رفتن» بازی کرده است، در این گفت‌وگو درباره اولین تجربه خود در فیلم «رفتن» گفت:«در تهران کانونی با عنوان مام میهن برای مهاجران افغانستانی وجود دارد که کلاس‌های بازیگری برگزار می‌کند. من نیز به سبب علاقه‌ای که داشتم در این کلاس‌ها شرکت کردم. پس از حدود دو ماه حضور در این کلاس‌ها آقای محمودی برای انتخاب بازیگر به کانون آمدند و بعد از چند مرحله تست، من برای ایفای نقش نبی انتخاب شدم.»

او در پاسخ به این سوال که فیلم تا چه اندازه توانسته تصویر کاملی از مهاجرت نشان دهد، عنوان کرد:«به اندازه تمام کسانی که مهاجرت می‌کنند، داستان و سوژه درباره مهاجرت وجود دارد و پرداخت درست و کامل به مساله مهاجرت، مجالی بیش از ساخت چند فیلم می‌طلبد. هر کسی که مهاجرت می‌کند قطعا دلیل مهمی دارد. افراد زیادی را به چشم دیدم که به‌خاطر عشق و خالی بودن دست‌هایشان مجبور به مهاجرت شدند. فارغ از وضعیت نامناسب، عشق یکی از دلایل مهم مهاجرت است. زمانی که فیلم‌نامه را خواندم نه فقط به عنوان یک بازیگر بلکه به عنوان یک مهاجر با آن ارتباط خوبی برقرار کردم و کاملا آن را درک کردم.»

احمدی هم‌چنین در مورد وجود فضای مناسب برای ارائه توانمندی‌های بازیگران افغانستانی توضیح داد:«تا چند سال پیش مجال فعالیت برای هنرمندان افغانستانی بسیار کم بود اما خوشبختانه اخیرا وضعیت بهتر شده است و ما نیز می‌توانیم از پتانسیل خودمان استفاده کنیم. یکی از ویژگی‌های فیلم «رفتن» همین است که برای روایت قصه خود از بازیگران افغان استفاده کرده است. امیدوارم رفته رفته فرصتی برای فعالیت هنرمندان افغان در سینمای ایران ایجاد شود و روز به روز امکان بیشتری برای دیده شدن آن ها فراهم شود. در حال حاضر فرصت کار در سینمای افغانستان وجود ندارد اما امیدوارم این اتفاق نیز بیافتد.»

بازیگر فیلم «رفتن» درباره دلیل توجه این فیلم در جشنواره‌های خارجی اظهار کرد:«در چند سال اخیر مهاجرت به کشورهای غربی بسیار اوج گرفته است و برای خیلی از مردم دنیا علت مهاجرت و شرایط مردم کشورهایی چون افغانستان، سوریه، عراق و… جای سوال دارد. شاید یکی از دلایل اقبال جشنواره‌های خارجی از این فیلم همین باشد. فارغ از مهاجرت، قصه عاشقانه فیلم هم جذابیت‌های خاص خودش را داشت. به نظرم وقتی هر چیزی جای خودش قرار بگیرد موفقیت را هم با خودش به همراه می‌آورد و در فیلم «رفتن» این اتفاق افتاد.»

او سپس به میزان درستی تصویری که از مردم افغانستان در فیلم‌های ایرانی ارائه می‌شود،اشاره کرد:«برخی از فیلم‌ها بودند که تصویر قابل قبولی را از افغانستان و مهاجرت ارائه دادند اما برخی فیلم‌سازان هم به خاطر عدم شناخت نسبت به فرهنگ و مردم افغانستان نتوانستند تصویر درستی از ما به مردم ایران نشان دهند. سال‌ها است اصطلاح «چّ کار می‌کنی» دهن به هن می‌چرخد یا خیلی‌ها تصور می‌کنند اسم افغان‌ها شنبه، دوشنبه، چهارشنبه و… است در حالی که اصلا چنین چیزی نیست. امیدوارم بعد از این ما را بیشتر بشناسند و با شناخت درست از فرهنگ و آداب مردم افغانستان فیلم‌ها ساخته شود.»