هنروتجربه: مراسم اختتامیه پنجاه وسومین جشنواره بین‌المللی فیلم کارلووی واری در جمهوری چک با معرفی برگزیدگان و اعطای گوی بلورین بهترین فیلم برگزار شد.

هیات داوران جشنواره کارلووی واری ۲۰۱۸ از میان ۱۲ فیلم بخش رقابتی اصلی جایزه گوی بلورین بهترین فیلم را به همراه جایزه نقدی ۲۵ هزار دلاری به فیلم «اهمیتی نمی‌دهم اگر چون بربرها به عمق تاریخ سقوط کنیم» ساخته رادو ژوده کارگردان اهل کشور رومانی اعطا کردند.

این فیلم که علاوه بر رومانی با مشارکت کشورهای چک، فرانسه، بلغارستان و آلمان تولید شده است درباره هنرمندی است که کشتار قومی و قبیله‌ای سال ۱۹۴۱ میلادی که به دست ارتش رومانی انجام شد را در قالب یک چیدمان هنری مجددا اجرا می‌کند.

اما در سایر بخش‌های جشنواره فیلم کارلوی واری ۲۰۱۸، فیلم «رویای فلوریانوپلیس» به کارگردانی آنا کاتز محصول مشترک آرژانتین، برزیل و فرانسه جایزه ویژه هیات داوران را به همراه جایزه نقدی ۱۵ هزار دلاری از آن خود کرد و جایزه بهترین کارگردانی جشنواره نیز به اولمو اومرزو برای فیلم «حشرات زمستانی» رسید.

جایزه بهترین بازیگر مرد و زن این رویداد سینمایی را نیز به ترتیب به موشه فولکن فلیک برای نقش آفرینی در فیلم «رستگاری» و مرسدس موران برای بازی در فیلم رویای فلوریانوپلیس دریافت کردند.

در بخش رقابتی شرق غرب این رویداد سینمایی ویژه فیلم‌های جدید از شرق اروپا، خاورمیانه و اروپای مرکزی نیز که فیلم «امیر» به کارگردانی نیما اقلیما به نمایندگی از سینمای ایران حضور داشت در نهایت جایزه بزرگ هیات داوران به همراه جایزه نقدی ۱۵ هزار دلاری به «کوه سلیمان» ساخته الیزاوتا استیشوا محصول مشترک قرقیزستان و روسیه رسید و جایزه ویژه هیات داوران (جایزه نقدی ۱۰ هزار دلاری) نیز به فیلم «دره شکوفه» ساخته لازلو سوژا از کشور مجارستان تعلق گرفت.

«شاهدین پوتین» ساخته ویتالی مانسکی محصول مشترک لتونی، سوئیس و چک جایزه نقدی ۵ هزار دلاری جایزه بزرگ بهترین اثر مستند جشنواره کارلووی واری ۲۰۱۸ را به خود اختصاص داد و «والدن» به کارگردانی دنیل زیمرمان محصول جمهوری چک و اتریش نیز موفق به کسب جایزه ویپه هیات داوران بخش مستند شد.