هنروتجربه:ساخت مستند «توشیهیکو ایزوتسو» پرتره‌ای از زندگی آثار و افکار توشیهیکو ایزوتسو به کارگردانی مسعود طاهری آماده نمایش شد.

به گزارش خبرگزاری مهر، توشیهیکو ایزوتسو اندیشمند، فیلسوف، اسلام‌شناس و قرآن‌پژوه ژاپنی است که نه تنها در میان جامعه علمی ایران در حوزه و دانشگاه شناخته شده است بلکه در سایر کشورهای اسلامی از جمله ترکیه، مصر، لبنان و مالزی نیز یک اسلام‌شناس و قرآن‌پژوه نیز شناخته می‌شود.

در این فیلم بیش از شصت نفر از سراسر جهان در مورد زندگی، آثار و افکار این شخصیت ژاپنی صحبت کرده‌اند که از جمله آنها می‌توان به سیدحسین نصر، هرمان لندولت، مهدی محقق، توشیو کورودا، آکیرا ماتسوموتو، راهب بزرگ کوسی موری موتو، پیر لوری، ویسنوسکی، خوان خوزه لوپز و همچنین شادروان داریوش شایگان اشاره کرد.

سایر افراد حاضر در این فیلم عبارتند از بهمن ذکی پور (ایزوتسو شناس)، غلامرضا اعوانی (شاگرد ایزوتسو)، نوش آفرین انصاری (دوست خانوادگی ایزوتسو)، نصرالله پورجوادی (شاگرد ایزوتسو)، کریم مجتهدی (استاد فلسفه غرب)، سیدعباس عراقچی، پیروز مجتهدزاده (استاد ژئوپلتیک)، هاشم رجب‌زاده، احمد پاکتچی (استاد مطالعات قرآنی)، شهریار نیازی (استاد کتابشناسی و مطالعات قرآنی)، سیدمصطفی محقق داماد (استاد کلام و فقه اسلامی) سیدهادی خامنه‌ای و…

این فیلم در ۱۳ کشور جهان از جمله ایران، ژاپن، فرانسه، سوئیس، ایتالیا، ترکیه، کانادا، آمریکا، سوریه، اسپانیا، سوریه، چین تصویربرداری تصویربرداری و همه مصاحبه‌ها به زبان اصلی گرفته شده که تقریبا دربرگیرنده ۱۲ زبان است.

فیلم دارای ۲ نسخه فارسی و بین‌الملل و مدت زمان آن ۱۳۰ دقیقه است. قرار است که این فیلم در کشورهای ایران، ژاپن و کانادا اکران خصوصی و مراسم رونمایی داشته باشد و برای سایر کشورها نیز رایزنی‌ها در جریان است.