هنروتجربه-مریم شاه‌پوری: جاناتان گلِیزِر از همان نخستین فیلمش در سال ۲۰۰۰، توجه هالیوودی‌ها را به خود جلب کرد. اما جالب است که او طی هجده سال اخیر فقط سه فیلم را کارگردانی کرده است و فیلم چهارمش هم دو سال دیگر آماده خواهد شد!

او که با فیلم‌های دوم و سومش یعنی «تولد» با بازی نیکول کیدمن و «زیر پوست» با هنرنمایی اسکارلت جوهانسن بیش‌تر شناخته می‌شود، از آن دست فیلم‌سازانی است که برای رفتن سراغ پروژه بعدی عجله‌ای ندارد و وقتی گفت‌وگوی تازه‌اش را هم می‌خوانید بهتر متوجه می‌شوید که چرا نیم دهه گذشته است و هیچ فیلمی از او ندیده‌ایم.

او به‌تازگی در یک گفت‌وگوی رادیویی از فیلم جدیدش گفته است که یک درام هولوکاستی است که وقایعش در آشویتس روی می‌دهد؛ و البته که با یک فیلم قراردادی درباره این اردوگاه کار اجباری در جریان جنگ جهانی دوم طرف نیستیم. گلیزر می‌گوید در کودکی عکس‌هایی از جنگ جهانی دوم دید که یکی از آن‌ها حسابی او را به وحشت انداخت: «به خاطر دارم که چهره‌های ناظران و تماشاچیان آلمانی، آلمانی‌های معمولی، حسابی مرا تحت تأثیر قرار داد. با خودم می‌گفتم چه‌طور ممکن است ایستاد و تماشا کرد. تازه برخی هم واقعاً لذت می‌بردند و انگار به سیرک رفته بودند.»

او در ادامه صحبت‌هایش می‌گوید که در این فیلم، آشویتس فقط یک رویدادگاه و لوکیشن نیست و شخصیت اصلی به شمار می‌رود: «گاهی وقت‌ها با خودم فکر می‌کنم که بیش‌تر داستان‌هایی که شنیده یا دیده‌ام، می‌توانند در هر لوکیشنی رخ بدهند… و درباره آشویتس بارها دیده‌ام که وقتی پیرنگی انتخاب شده است تا حدی و به‌نوعی آشویتس به یک مکان صرف تنزل پیدا کرده و فقط زمینه و رویدادگاهی برای وقایع شده است. اما من نمی‌خواهم چنین کاری کنم و به نظرم چنین رویکردی اشتباه است.»

البته گلیزر به طور طبیعی جزییات زیادی را در خصوص پیرنگ اصلی فیلمش برملا نکرد و فقط این توضیح را اضافه کرد که در چند سال اخیر حسابی درگیر این پروژه بوده است: «الان می‌توانم بگویم که چهار یا پنج سال است که زمانم را به طور کامل وقف این پروژه کرده‌ام.» به هر حال او که از خانواده‌ای یهودی می‌آید و در مدرسه یهودی‌ها هم تحصیل کرده، می‌گوید که نمی‌خواهد «سرسری» با هولوکاست روبه‌رو شود. او می‌گوید بیش‌تر تحقیقاتش درباره «اخلاقیات» ساختن فیلمی بر اساس چنین سوژه‌ای بوده است!

هنوز تاریخ نمایش عمومی فیلم مشخص نیست اما گلیزر می‌گوید که فیلم‌برداری باید از تابستان آینده شروع شود و فیلم در سال ۲۰۲۰ روی پرده سینماها برود.

  • پلی‌لیست