هنروتجربه:فیلم‌های «کوپال» و «هجوم» در بخش «فیلم‌سازان معاصر ایران» در هجدهمین جشنواره فیلم افق‌های نو لهستان به نمایش درمی‌آیند.

هجدهمین دوره جشنواره فیلم افق‌های نو لهستان، امسال با حضور تعدادی از فیلم‌های حاضر در جشنواره کن از تاریخ ۲۶ جولای (۴ مرداد تا پنجم آگوست ۱۴ مرداد) در شهر وروتسواف لهستان برگزار می‌شود. فیلم‌های «کوپال» و «هجوم» هم که در سینماهای هنروتجربه به نمایش درآمده‌اند، در این جشنواره حضور دارند.

«کوپال» با حضور کاظم ملایی کارگردان، مجید گرجیان مدیر فیلم‌برداری و طاها ذاکر طراح گرافیک در روزهای ششم، هفتم و دوازدهم مرداد در سه نوبت در این رویداد سینمایی به نمایش درمی‌آید.

جشنواره فیلم «افق‌های نو» لهستان از سال ۲۰۰۱ تاسیس شده و ژوئیه هر سال در شهر وروتسواف لهستان برگزار می‌شود. این جشنواره به نمایش آثار کارگردان‌هایی می‌پردازد که در مقابل روش‌های مرسوم ایستاده و زبان ویژه خود را خلق کرده‌اند. این جشنواره هدف اصلی خود را معرفی سینمای غیرمتعارف و تلاش در به چالش کشیدن مخاطبان هنر هفتم در ارائه تجارب جدید اعلام کرده‌ است.

طبق سیاست‌های این جشنواره، فیلم‌هایی که در جشنواره‌های شناخته شده به موفقیت می‌رسند، در بخش خارج از مسابقه و آثار کمتر شناخته شده در بخش اصلی مسابقه به نمایش درمی‌آیند. در هجدهمین دوره این جشنواره ۱۴ فیلم در بخش مسابقه اصلی برای دریافت جایزه بزرگ (به ارزش ۲۰۰ هزار یورو) و جایزه بهترین فیلم از نگاه تماشاگران و جایزه فیپرشی (برگزیده فدراسیون جهانی منتقدان فیلم) با یکدیگر رقابت می‌کنند.

در هر دوره از این جشنواره، افزون بر بخش رقابتی بین‌المللی و داخلی، برنامه‌هایی همچون مرور آثار فیلم‌سازان بزرگ جهان، مسابقه فیلم‌های کوتاه لهستانی و اروپایی، پانوراما، نمایش‌های ویژه، مستند/تجربی، چشم سوم، فیلم‌های کودکان و نوجوانان، بازار فیلم و … وجود دارد که امسال در هجدهمین دوره این جشنواره بخشی به مرور آثار اینگمار برگمان، کارگردان سوئدی و بخشی نیز به نمایش آثار «سینماگران معاصر ایران» اختصاص داده شده است که در آن فیلم‌هایی همچون «کوپال»، «خوک»، «هجوم»، «دلربا»، «خفگی»، «ناپدیدشدن»، «درساژ» و … به نمایش درمی‌آیند.

از مهمترین فیلم‌های حاضر در بخش‌های مختلف این جشنواره می‌توان به «خانه‌ای که جک ساخت» اثر لارس فون تریه، «کلایمکس» از گاسپار نوئه، «نژادپرست سیاه» اثر اسپایک لی، «درخت گلابی وحشی» از نوری بیلگه جیلان، «مکتوب، عشق من:آوازخواندن» اثر عبداللطیف کشیش، «همه می‌دانند» اثر اصغر فرهادی، «سه رخ» از جعفر پناهی، «گناهکار» اثر گوستاو مولر، «مردی که دن کیشوت را کشت» از تری گیلیام و «کتاب تصویر» اثر ساخته ژان لوک گدار اشاره کرد.

جشنواره فیلم «افق‌های نو» روز پنجم آگوست ( ۱۴مرداد) بعد از ۱۱ روز در شهر وروتسواف لهستان به کار خود پایان می‌دهد. در این دوره از جشنواره بیش از ۵۰۰ مهمان از فیلم‌سازان، بازیگران، تهیه‌کنندگان و پخش کنندگان سینما از سراسر جهان حضور دارند.