هنروتجربه: نمی‌شود این موضوع را انکار کرد که در سایه بی‌ثباتی رهبری آمریکا، وضعیت جهان در آستانه ناامنی و تشویشی فراگیر است. پس خالی از لطف نیست که در این شرایط ناامن و پرتنش سیاسی، مستند فوق‌العاده‌ای از سال ۱۹۸۲ با عنوان «کافه اتمی» را دید که نسخه ترمیم‌شده‌اش به‌زودی اکران خواهد شد.

«کافه اتمی» یک مستند کالت به کارگردانی جین لودر، کوین رافرتی و پیئرس رافرتی است که تاریخچه جنگ سرد، پروپاگاندا، موسیقی و فرهنگ آن دوران را در کنار هم قرار داده است. البته باید یادآوری کرد که نسخه ترمیم‌شده این مستند با کیفیت ۴K در بخش رسمی نمایش‌های جشنواره فیلم SXSW سال میلادی جاری روی پرده رفت.

«کافه اتمی» با استادی و زحمت بسیار از فیلم‌های دولتی ساخته شده است که با هدف آموزش و تربیت تولید شدند و نشان می‌دهند که دولت آمریکا چه‌طور تلاش کرد عموم آمریکایی‌ها را به داشتن بمب اتم قانع کند. این منابع روی‌هم‌رفته عموم مردم را در خصوص چگونگی زندگی در عصر بمب‌های اتم، بقا در یک حمله اتمی و چگونگی نبرد و پیروزی در یک جنگ هسته‌ای آموزش می‌دهند. این فیلم در قالبی داستانی نشان می‌دهد که دولت آمریکا چه‌قدر آسان مردمان وحشت‌زده و آماده اعتماد کردن را در جهتی که دوست دارد هدایت می‌کند.

نسخه جدید «کافه اتمی» که پیش‌پرده‌اش به‌تازگی در فضای مجازی قرار گرفته است، از اول اوت (ده مرداد) در نیویورک به صورت محدود اکران می‌شود و در ادامه در سراسر آمریکا روی پرده سینماها می‌رود.

  • پلی‌لیست