هنروتجربه:حسینی نامی در جلسه نقد و بررسی فیلم «کله سرخ»، یکی از ویژگی‌های آثار کریم لک‌زاده را بهره‌گیری از نوعی روایت فراواقع‌نما و جادویی دانست.

جلسه اکران ویژه فیلم سینمایی «کله سرخ» ۲۲ تیر با حضور کریم لک‌زاده، کارگردان فیلم در پردیس سینمایی ستاره باران تبریز برگزار شد. این فیلم در گروه سینمایی هنروتجربه اکران شده و دومین فیلم بلند سینمایی لک‌زاده پس از«قیچی» است که سال ۱۳۹۴ در ارتفاعات فیروزکوه فیلم‌برداری شد.

پس از مراسم اکران، جلسه نقد فیلم با حضور کارگردان و سید وحید حسینی نامی، به عنوان منتقد برگزار شد. حسینی نامی در ابتدای جلسه پس از بیان کارنامه‌ای کوتاه از آثار لک‌زاده، به زیست منحصر به فرد شخصی و هنری فیلم‌ساز اشاره کرد و کلیت آثار او را متاثر از این زیست دانست. آثاری که در نظر حسینی‌نامی هر یک معرف جنبه‌هایی نو و خلاقانه در مجموعه آثار این فیلم‌ساز بوده‌اند و مسیر فیلم‌سازی او را به جریانی منحصربه فرد در میان خط اصلی سینمای ایران و حتی جریان غالب فیلم کوتاه و نیز سینمای مستقل بدل کرده است. حسینی‌نامی ویژگی‌های برجسته آثار لک‌زاده را بهره‌گیری از نوعی روایت فراواقع‌نما و جادویی، استفاده منحصربه فرد از فضاسازی و نیز کارگردانی خالقانه و جسورانه دانست.

در ادامه حسینی‌نامی با ارائه شمایی کلی از فیلم «کله سرخ» و تجربه شخصی خود از تماشای این فیلم، با تمجید از این اثر، یکی از نقاط برجسته این فیلم را باورپذیری داستان آن در کنار بهره‌گیری از المان‌های غیرواقع نما، جادویی و خلق فضاهای غریب دانست. حسینی‌نامی، سینمای لک‌زاده و این اثر مستقل را نقطه‌ای مقابل و قابل دفاع در مقابل جریان فیلم‌سازی اجتماعی و روایت‌هایی متکی بر مشکلات مختلف زندگی روزمره دانست.

لک‌زاده نیز در توضیح مساله فضاسازی در اثر خود و باورپذیر ساختن روایت خود، به مساله بازگشت در قصه فیلم اشاره کرده و با بهره‌گیری از مفهوم وراثت توضیح داد که قهرمان فیلم خود در واقع مسیری را می‌پیماید که در آن با کمی کنده‌شدن از زمین می‌تواند آن مفهوم تجربه وراثت را در قالبی فرازمینی تجربه کند.

در ادامه جلسه نقد و بررسی، مخاطبان نظرات خود را در مورد فیلم انعکاس داده و برخی از این نظرات مورد بحث و ارزیابی کارگردان و حاضرین قرار گرفت.