هنر و تجربه: شکی نیست که «روما» اثر آلفونسو کوارون یکی از کنجکاوی‌برانگیزترین فیلم‌های امسال است؛ فیلمی که البته نتفلیکس اواخر امسال آن را نمایش می‌دهد و در چند سالن سینما هم اکران خواهد شد!

این فیلم شبه‌خودزندگی‌نامه‌ای ابتدا قرار بود در بخش مسابقه جشنواره کن ۲۰۱۸ روی پرده برود اما پس از ستیز نتفلیکس و مسئولان کن، بیرون ماند و حالا خبر رسیده است که در جشنواره فیلم نیویورک به نمایش درمی‌آید. کوارون پس از درام تحسین‌شده و اسکاری «جاذبه» با این فیلم به عرصه فیلم‌سازی و سینما برگشته است.

در حالی که «روما» یکی از فیلم‌های قابل توجه و مهم جشنواره نیویورک است اما اولین نمایش جهانی‌اش در آن روی نخواهد داد و در اصل، اولین نمایش نیویورکی فیلم خواهد بود! در واقع یک ماه زودتر از این نمایش، «روما» در جشنواره ونیز نمایش داده می‌شود و علاوه بر این، انتظار می‌رود «روما» در جشنواره‌های تلیوراید و تورنتو هم روی پرده برود.

«روما» از حیث حضور در فصل جوایز به نظر می‌رسد که به عنوان نماینده رسمی مکزیک در رشته بهترین فیلم خارجی‌زبان اسکار وارد دور رقابت شود. اما نتفلیکس برنامه کاملی را برای مطرح کردن و تبلیغات کافی برای عرضه فیلم در رشته‌های بهترین کارگردانی و بهترین فیلم در نظر دارد. احتمالاً «روما» در رشته بهترین فیلم خارجی‌زبان با «جنگ سرد» اثر جدید پاوو پاولیکوفسکی رقابت خواهد کرد.

جشنواره فیلم نیویورک از ۲۸ سپتامبر تا ۱۴ اکتبر (۶ تا ۲۲ مهر) برگزار خواهد شد.

  • پلی‌لیست