هنروتجربه، رضا حسینی: گفت‌وگوی تازه «ایندپندنت» با ماتیاس اسخونارتس درباره فیلم جدیدش «رادِگوند» که در اصل همکاری او با فیلم‌ساز سرشناس و بزرگی چون ترنس مالیک را رقم زده است، به افشای نمایش افتتاحیه احتمالی فیلم در یکی از جشنواره‌های فصل پاییز انجامید.

اسخونارتس درباره همکاری‌اش با مالیک چنین گفته است: «من در سینما چند تجربه داشتم که زندگی‌ام را تغییر داده‌اند و بی‌تردید همکاری با ترنس مالیک یکی از آن‌هاست. من نجابت و نگاه تحسین‌آمیز مالیک به زندگی و عناصر چهارگانه را دوست دارم؛ و در ضمن شیفته گرمی، مروت، خیرخواهی، دلسوزی و تمرکز او هستم.»

«رادِگوند» داستان حقیقی مردی اتریشی به نام فرانتس یاگرستاتر را روایت می‌کند که به خاطر مخالفتش با جنگ بر اساس اعتقاداتش مشهور شد و از نبرد برای نازی‌ها در جنگ جهانی دوم سر باز زد. در این فیلم اسخونارتس نقش فرمانده هِردِر را بازی کرده است و اگر با این داستان آشنا نیستید در همین حد بدانید که آن قدر فوق‌العاده است که در دستان فیلم‌سازی چون مالیک به یک فیلم تمام‌عیار بدل شده باشد.

اما یکی از دلایلی که اسخونارتس را حسابی مشتاق بازی در این فیلم کرده بود، زندگی مرد حقیقی است که داستان فیلم بر آن بنا شده و در واقع با چهره مشهور دیگری در تاریخ پیوند خورده است: «باورنکردنی است که این مرد اتریشی الهام‌بخش محمدعلی شد تا به جنگ ویتنام نرود. این بخشی از تاریخ است و بسیار زیباست.»

احتمال می‌رود که جشنواره‌های تورنتو یا ونیز پذیرای جدیدترین اثر سینمایی ترنس مالیک باشند؛ اما هرچه باشد پاییز پربار و شلوغی در انتظار سینما و شیفتگان آن است.

  • پلی‌لیست