هنروتجربه:هجدهمین جشن سینمایی و تلویزیونی «حافظ» با تغییر در جایزه‌های عباس کیارستمی و چهره تلویزیونی برگزار می‌شود.

امید، معلم فرزند زنده یاد علی معلم که بانی برگزاری «جشن حافظ» بود، صبح یکشنبه ۳۱ تیرماه در نشست خبری هجدهمین دوره این رویداد از تغییراتی در دو جایزه خبر داد:«از امسال جایزه عباس کیارستمی به بهترین فیلم اول اهدا خواهد شد که جنبه تجربی بیشتر در آن وجود دارد و برای این بخش پنج نامزد معرفی می‌شود. برای این بخش نامزد هم معرفی می‌شود و بیشتر توجه‌مان به فیلم‌های اول کوچک و تولید شده با امکانات محدود خواهد بود.»

او در مورد بخش تلویزیون عنوان کرد:«هم‌چنین در بخش چهره تلویزیونی سال، با توجه به استقبالی که مردم همیشه نسبت به این جایزه داشتند، از امسال برگزیده توسط رای مردم انتخاب می‌شود و این کار از طریق یک اپلیکیشن انجام خواهد شد.»

به گفته دبیر این دوره جشن حافظ امسال جایزه یک عمر فعالیت نوشتاری هم به هیوا مسیح داده می‌شود که توسط دبیر انتخاب شده است.

او درباره ابهام مطرح شده درباره عدم اعطای جایزه نقش مکمل در جشن حافظ گفت:«در بخش‌های مختلف جشن حافظ جوایز متعددی اهدا می‌شود اما جایزه‌ای به نام بازیگر زن و مرد مکمل نداریم. این به اعتقاد پدرم برمی‌گردد که معتقد بود بازیگری حرفه‌ای چندان از این منظر قابل تفکیک نیست. به همین دلیل دو جایزه بازیگری اهدا می‌کنیم که اما عنوان مکمل در آن لحاظ نمی‌شود.»

معلم سپس به ترکیب داوران این دوره اشاره کرد:«هیات داوران جشن حافظ هر دوره متشکل از نویسندگان سینمایی مجله دنیای تصویر بوده‌ است. البته ترکیب این نویسندگان در دوره‌های مختلف تغییراتی هم داشته و این دوره هم نام نهایی داوران در جشن پایانی اعلام می‌شود.»

او در توضیح شرایط مالی برگزاری جشن هجدهم عنوان کرد:«گویا مسولان خانه سینما تصمیم گرفته‌اند جشن امسال سینما را برگزار نکنند و صرفا به داوری آثار بپردازند اما جشن حافظ یک جشن خصوصی است و هزینه‌های برگزاری آن هم چندان بالا نیست. از بودجه عمومی برای این رویداد استفاده نمی‌شود و به همین دلیل تصمیم داریم جشن را در تاریخ معین برگزار کنیم.»

امید معلم افزود:«برای دوستان خانه سینما به خصوص استاد علی نصیریان به‌عنوان رئیس جشن احترام بسیار زیادی قائلیم اما خواستیم در این اوضاع که شرایط اقتصادی کشور چندان مساعد نیست بهانه‌ای برای حال خوب مردم فراهم بیاوریم. جامعه امروز ناامید است و این اتفاق خوبی نیست. فضای منفی بسیاری به جامعه تزریق می‌شود و شاید رویدادی مانند جشن حافظ حداقل در حوزه فرهگ حال طیفی از مردم را بهتر کند.»

جشن «حافظ» قرار است ۲۲ مردادماه برگزار شود.