هنروتجربه:مجتبی میرتهماسب و رخشان بنی‌اعتماد کارگردان‌های مستند «توران خانم» با اعلام آغاز اکران دوم  این مستند از ۲۰ مرداد ماه،گزارشی از اکران دوره اول آن‌ را ارایه کردند.

مستند«توران خانم» که به زندگی توران میرهادی، معمار نهادهای کودکی و مادر علمِ تعلیم و تربیت نوین در ایران می‌پردازد، برای اولین بار از ۲۶ خرداد به مدت ۴۸ ساعت اکران اینترنتی شد که این نمایش با استقبال مخاطبان همراه بود به نحوی که اکران آن ۴۸ ساعت دیگر هم تمدید شد.این استقبال اما سازندگان این مستند را برآن داشته‌است تا اکران دومی را از ۲۰ مرداد برای آن در نظر بگیرند.رخشان بنی اعتماد و مجتبی میرتهماسب همراه با اعلام این خبر، گزارش آماری را از تماشاگران مستند «توران خانم» ارائه کرده‌اند.

در ابتدای این گزارش نکاتی درباره اکران مجموعه کارستان مطرح شده‌است:«ایده‌ اکران اینترنتی، ایده‌ای قدیمی بود که حتی سال گذشته که شش فیلم سری اول مجموعه‌ فیلم‌های مستند کارستان را به پخش رساندیم، قابل اجرا نبود. هم به دلایل فنی و زیرساخت‌های فضای مجازی و هم به دلایل اجرایی اکران فیلم در ایران. تا پیش از این، متکی بودیم به توان و ظرفیت اکران در گروه سینماهای هنر و تجربه و بعد از آن پخشDVD در شبکه نمایش خانگی و نسخه‌های VOD بر روی اینترنت؛ که با همین امکانات و با در نظر گرفتن بی‌اعتنایی صداوسیما به پخش فیلم‌های ما، خوشبختانه توانستیم مجموعه کارستان را به ظرفیت قابل‌قبولی از مخاطبِ هدف برسانیم که در سینمای مستند ایران کم‌نظیر بوده است.»

و سپس به آمار فروش بلیت مستند«توران خانم» و عوایدی که به شورای کتاب کودک و فرهنگنامه کودکان و نوجوانان تعلق گرفته، اشاره شده‌است:«در فاصله‌ یک هفته نمایشِ آن‌لاین که از ۲۶ خردادماه و همزمان با روز تولد خانم میرهادی شروع شد، ۳۰۵۱۳ بلیت در داخل و خارج از ایران فروخته شد که حدود نیمی از درآمدِ آن بابت سهم سایت‌های عامل فروش بلیت و نمایش فیلم و نیز هزینه‌های اجرایی و تبلیغات، کسر شد و عواید خالص ۷۰ میلیون و ۱۴۱ هزار و ۴۰۰ تومان را برای «شورای کتاب کودک» و «فرهنگنامه کودکان و نوجوانان» ایجاد کرد که طبق وعده‌ صاحبان اثر در تاریخ شانزدهم تیرماه جاری مستقیماً در اختیار هیأت‌مدیره‌یت این دو نهاد قرار گرفته است.

همین انگیزه و تقاضای بیش از اندازه برای اکرانِ دوباره‌ فیلم، ما را بر آن داشت تا دومین اکران اینترنتی فیلم را برای ۲۰ تا ۳۱ مردادماه (۱۱ تا ۲۲ آگوست ۲۰۱۸) برنامه‌ریزی کنیم تا هم راهی باشد برای گسترده‌تر کردن اندیشه‌های توران میرهادی و هم بهانه‌ای باشد برای حمایت مخاطبان از نهادهای کودکی ایران. و در این اکرانِ دوباره، چشم به راهِ اعتماد دوباره و حمایت چندباره‌ شما تماشاگران فیلم هستیم.»

رخشان بنی‌اعتماد و مجتبی میرتهماسب از مهرماه سال ١٣٩١ تا آبان‌ماه ١٣٩۵ و آخرین روزهای حیات توران میرهادی همراه او بودند و لحظات زندگی و تلاش‌هایش برای انتشار فرهنگ‌نامه کودکان و نوجوانان را ثبت کردند. ماحصل این کار، مستند «توران خانم» است که به‌عنوان هفتمین فیلم از مجموعه فیلم‌های مستند «کارستان» اکران اینترنتی شد.