هنروتجربه-زهرا حمزه:مراسم آیین دیدار فیلم «مواجهه» به کارگردانی سعید ابراهیمی‌فر عصر دومین روز مردادماه در موزه سینما برگزار شد.

در ابتدای این مراسم که حدود ساعت ۱۹ پس از تجمع میهمانان و دوستداران سینمای هنرو تجربه برگزار شد. مجری مراسم ضمن خوشامدگویی به زمان طولانی عدم  نمایش این فیلم اشاره و تاکید کرد که اکران فیلم «مواجهه» پس از ۱۴ سال نکته مهم و قابل توجهی است و ممارست کارگردان، آقای ابراهیمی‌فر در تمام این سال‌ها برای اکران فیلم برای نسل جوان‌تر می‌تواند امیدواری خوبی ایجاد کند.

در ادامه سعید ابراهیمی‌فر با تشویق حاضرین روی صحنه آمد و خوشحالی خود را از اکران فیلم با حاضرین در میان گذاشت:«خوشحالم که بعد از ۱۴ سال با شما به تماشای این فیلم می‌نشینم.»

او ادامه داد: «اگر بخواهیم امشب کمی سانتیمانتال شوم باید بگویم فیلم یک کارگردان می‌تواند همانند بچه‌اش باشد و اگر بچه انسان بعد از تولد و حیات، دیده می‌شود و مورد قضاوت قرار می‌گیرد، سازنده یک فیلم نیز پس از اکران اثرش مانند یک پدر، نقص‌ها و ایرادات بچه‌اش را می‌فهمد.»

ابراهیمی‌فر اضافه کرد: «مواجهه را ۱۴ سال پیش ساختم و اتفاقا شاید بیش از هر فیلم دیگرم منتظر دیده  و نقد شدن آن بودم چرا که «مواجهه» به دلیل فیلم‌نامه‌ اقتباسی‌اش از جمله فیلم‌هایی است که جایش در سینمای ایران خالی است. فیلم‌نامه این فیلم اقتباسی است از داستانِ «مواجهه» اثر خورخه لوئیس بورخس.»

این کارگردان سپس با اشاره به اهمیت اقتباس عنوان کرد:« اقتباس در سینما بسیار مهم است. شاید دلیل این‌که دائم می‌شنویم، فیلم‌نامه‌های فیلم‌های‌مان خوب نیستند، استفاده نکردن از ذخایر ادبی و فیلم‌نامه‌های اقتباسی است.»

ابراهیمی‌فر در پایان  از تمامی عوامل فیلم، تدارکات، گروه تولید و همه افرادی که در جلو یا پشت دوربین با یاری همدیگر این فیلم را ساختند تشکر کرد و خطاب به آن‌ها گفت:« شرمند‌ه‌ام که دیدن زحمات شما  این همه سال طول کشیده است.» او همچنین از گروه سینمایی هنروتجربه نیز برای این فرصت تشکر کرد.

در ادامه این مراسم تعدادی از عوامل فیلم که در سالن حضور داشتند به روی صحنه آمدند ستاره اسکندری،از بازیگران فیلم اکران «مواجهه» را به خواب و رویا توصیف کرد:« هفته گذشته که بعد از مدت‌ها آقای ابراهیمی‌فر تماس گرفتند و گفتند فیلم قرار است اکران شود، فکر کردم خواب می‌بینم. مانند فضای خود فیلم که پر از رفت و برگشت و فضای رویا و خیال است.»

او ادامه داد: «نمی‌دانم چرا ولی می‌خواهم بگویم که اکران نشدن این‌گونه فیلم‌ها خوب نیست. به آقای ابراهیمی‌فر آفرین می‌گویم، چرا که کمتر کسی می‌تواند این همه سال این اندازه استوار بماند.»

این بازیگر هم صحبت‌هایش به اهمیت اقتباس نیز اشاره داشت:« باید بدانیم که اقتباس در سینما بسیار مهم است و بسیار می‌بینیم که برخی از بهترین فیلم‌های دنیا فیلم‌نامه‌ای اقتباسی دارند.»

در ادامه یکی از اعضای گروه تولید فیلم و عکاس فیلم نیز در مورد وقفه ۱۴ ساله اکران «مواجهه» به نکاتی اشاره داشتند.

این مراسم با نمایش فیلم «مواجهه» با حضور تعداد زیادی از علاقه‌مندان و هنرمندانی چون بهتاش صناعی‌ها ، مریم مقدم،ناهید رضایی،تورج اصلانی،صفی یزدانیان و… به نمایش درآمد.

عکس:یاسمن ظهورطلب