هنر و تجربه-مریم شاه‌پوری: فهرست فیلم‌های حاضر در دو جشنواره بزرگ و مهم به‌تازگی اعلام شده است اما درست مثل همیشه، سؤال‌ها و مسائلی به وجود آمده‌اند. فهرست‌های آثار حاضر در جشنواره‌های تورنتو و ونیز بسیار پربار و پرستاره‌اند اما هنوز هستند فیلم‌های کنجکاوی‌برانگیزی که غایبان بزرگ این رویدادهای مهم سینمایی به شمار می‌روند.

یکی از فیلم‌های غایب (یا بخوانید مفقود!) جدیدترین اثر هارمونی کورین با عنوان «بیچ بام» است. شاید درباره این پروژه اخبار زیادی نشنیده باشید اما حتماً با تصاویر فیلم تازه متیو مک‌کانهی اسکاری روبه‌رو شدید که او را سر صحنه با موهای بلند بلوند، پیراهن‌های گلدار و بعضی از بهترین عینک‌های آفتابی نشان می‌دهند. پس نیازی به گفتن نیست که این پروژه علاقه‌مندان خاص خودش را دارد ولی متأسفانه یک گم‌شده جنگی است و از نمایش آن در ونیز هم خبری نشد.

طبق گزارش «ورایتی» که با رییس جشنواره ونیز، آلبرتو بابِرا، گفت‌وگو کرده، «بیچ بام» پخش‌کننده آمریکایی یا ایتالیایی ندارد و به همین دلیل شرایط سفر و حضور در ایتالیا را به دست نیاورده است. با وجود این، باربرا می‌گوید که بازی مک‌کانهی آن قدر خوب است که می‌تواند اسکار دیگری را برایش به ارمغان بیاورد. البته در گزارش «ورایتی» آمده است که این فیلم طبق برنامه در ماه آوریل ۲۰۱۹ اکران خواهد شد و ما نمی‌دانیم این اتفاق بدون یک پخش‌کننده چه‌طور ممکن است؟!

فیلم دیگری که تا این‌جا در میان آثار حاضر در جشنواره‌های پاییزی جایی پیدا نکرده است، «Boy Erased» است به کارگردانی جوئل اجرتن؛ فیلمی که پیش از این به عنوان یکی از آثار رقیب در فصل جوایز از آن یاد می‌شد اما نمایش افتتاحیه‌اش در جشنواره‌های تورنتو یا ونیز صورت نمی‌گیرد.

اما فیلم بزرگی که از جشنواره‌های پاییزی جا مانده است، «مرگ و زندگی جان اف. دانوون» است؛ جدیدترین اثر فیلم‌ساز جوان و تحسین‌شده کانادایی زاویه دولان که مثل همیشه خیلی‌ها در انتظار تماشای آن به‌سر می‌برند. در زمان برگزاری جشنواره کن این شایعه به گوش رسید که فیلم جدید دولان به خاطر کیفیت زیر حد استانداردش از مهم‌ترین رویداد سینمایی جهان بازماند. به هر حال از آن‌جایی که فیلم بیش از یک سال است که در دست تولید است، خیلی‌ها انتظار داشتند و دارند که آن را در یکی از جشنواره‌های پاییزی ببینند.

در گزارش «ورایتی» آمده است که دلیل غیبت «مرگ و زندگی جان اف. دانوون» در ونیز یا تورنتو، کشمکش‌های پشت صحنه میان فیلم‌ساز و پخش‌کننده فیلم است و در توضیح بیش‌تر موضوع از عبارت «اختلاف نظر هنری» استفاده شده است. این توجیه منطقی به نظر می‌رسد چون می‌دانیم که دولان تغییرهای زیادی را در فیلمش ایجاد کرده است تا جایی که مثلاً شخصیت جسیکا چستین را به طور کامل از فیلم حذف کرد. پس هم‌چنان باید درباره این فیلم نیز منتظر اخبار بعدی باشیم.

  • پلی‌لیست