هنر و تجربه- رضا حسینی: «موروثی» (آری آستر) در کم‌تر از دو ماهی که از آغاز اکرانش می‌گذرد، به فروشی چشم‌گیر در گیشه دست یافته است. این فیلم ترسناک با فروش جهانی ۷۸ میلیون دلار، حالا پرفروش‌ترین فیلمی است که کمپانی پخش‌کننده‌ «A24» در کارنامه دارد.

«موروثی» با این‌که یکی از بهترین فیلم‌های سال است اما برای یک فیلم مستقل ترسناک و هنری اصلاً آسان نیست که به چنین جایگاهی دست پیدا کند. اگر با «A24» آشنا نیستید باید بدانید که در چند سال گذشته این کمپانی یکی از مهم‌ترین پخش‌کننده‌های آثار سینمای مستقل بوده است و پیش از این با فیلم‌هایی چون «مهتاب» و «لیدی برد» موفقیت را تجربه کرده بود.

«موروثی» با این‌که ابتدا در مورد آن نگرانی در خصوص بازگرداندن سرمایه‌ و رسیدن به سود وجود نداشت اما بدشانسی‌هایی آورد که تردیدهایی را باعث شد. فیلم پس از نمایش در جشنواره ساندنس امسال حسابی در کانون توجه و تحسین قرار گرفت و خیلی‌ها آن را شاهکار نامیدند. امتیاز میانگین فیلم در سایت جمع‌آوری آرای منتقدان «راتن تومیتوز» ۸۹ از ۱۰۰ است که برای یک فیلم ترسناک فوق‌العاده به حساب می‌آید.

اما همه چیز خوب پیش نرفت و اولین آخرهفته اکران «موروثی» با وجود نقدهای ستایش‌آمیز و بازاریابی تمام‌وکمال با فروش نسبتاً ضعیف سیزده میلیون و ششصد هزار دلار و نمره وحشتناک D+ تماشاگران در «سینمااسکور» به پایان رسید! امتیازی که خیلی پایین و دور از انتظار بود و راستش را بخواهید هر نمره‌ای زیر B می‌توانست بد باشد و D+ در واقع مثل «حکم اعدام» بود! دیگر فیلم‌های ترسناک هنریِ قابل قیاس با این فیلم، «ساحره» و «شب می‌آید» هستند که هر دو نمره‌های بد C- و D را در سینمااسکور دریافت کردند و در نهایت در گیشه نیز پایین‌تر از حد انتظارها ظاهر شدند.

اما «موروثی» بر خلاف دو ترسناک نام‌برده با تبلیغات شفاهی تماشاگران همراه شد و در هفته دوم نمایشش با افت فروشی کم‌تر از پنجاه درصد به کارش ادامه داد که برای یک فیلم ترسناک امیدوارکننده بود و اتفاقی که نمی‌دانیم آخرین بار برای کدام فیلم وحشت روی داده بود! این اتفاق ثابت کرد که تبلیغات شفاهی تماشاگران برای این فیلم به‌قدری قوی بود که دست‌آخر یک فیلم ترسناک مستقل و هنری بتواند سودآور باشد. علاوه بر این، برخی معتقدند که «موروثی» آغاز رنسانسی در ژانر وحشت خواهد بود؛ که باید منتظر ماند و دید.

اما خبر بهتر این است که «موروثی» هنوز در ایتالیا، سوئد و ژاپن روی پرده سینماها نرفته است و معلوم نیست تا پایان سال فروش جهانی‌اش به چه رقمی برسد. ولی این مشخص است که کمپانی A24 جایگاه خودش را به عنوان یک پخش‌کننده مستقلِ مقتدر تثبیت کرده است.

  • پلی‌لیست