هنروتجربه:رقابت تمام‌عیار استعدادهای برتر جوان به گونه غیرقابل توضیحی جذاب و کنجکاوی‌برانگیز است. اصلاً بخشی از دلیل این‌که «در جست‌وجوی بابی فیشر» (۱۹۹۳) به‌سرعت بدل به اثری کلاسیک شد همین موضوع بود یا این‌که مستند «افسون» درباره رقابت‌های هجی کردن، توانست در سال ۲۰۰۲ نامزد جایزه اسکار شود.

حالا فیلم مستقلی با عنوان «نمایشگاه علم» فرمول «افسون» را دوباره محک زده است؛ مستندی به کارگردانی زوج موفق نامزد جایزه امیِ کریستینا کاستِن‌تینی و دارن فاستر که اوایل امسال در جشنواره فیلم ساندنس جایزه «محبوب جشنواره» (که برای اولین بار در این رویداد سینمایی اهدا شد) را دریافت کرد.

در خلاصه داستان رسمی این مستند – که به‌تازگی پیش‌پرده/ تریلرش در فضای مجازی منتشر شده است – چنین آمده است: «نمایشگاه علم درباره نه دانش‌آموز دبیرستانی از سراسر جهان است که در سفرشان به «نمایشگاه بین‌المللی علم و مهندسی» برای رقابت با یکدیگر باید خودی نشان بدهند و از پس مشکلات برآیند. در این رقابت‌ها ۱۷۰۰ دانش‌آموز نخبه از ۷۸ کشور با هم رودررو می‌شوند و تنها یکی از آن‌ها عنوان بهترین را کسب خواهد کرد…»

«نشنال جئوگرافیک» این مستند تحسین‌شده را از ۱۴ سپتامبر (۲۳ شهریور) در نیویورک و از ۲۱ سپتامبر (۳۰ شهریور) در لس‌آنجلس و سپس در دیگر شهرها اکران می‌کند.

  • ایندی‌وایر