هنروتجربه:امید شمس  این روزها مشغول آماده کردن فیلم «قرار» برای حضور در جشن خانه سینماست، او سال گذشته فیلم «شب تولد» را ساخت که یکی از فیلم های کوتاه اکران نوروزی هنرو تجربه بود.

شمس به تازگی فیلم کوتاه «قرار» را جلوی دوربین برده که به گفته او دی ماه سال گذشته فیلم‌برداری شده و این روزها مشغول مراحل پایانی و آماده‌سازی آن برای اولین حضور در جشن مستقل خانه سینما است.

شمس درباره نگارش فیلم‌نامه تازه‌ترین اثر کیومرث پوراحمد نیز به هنرآنلاین گفت:«سال پیش نگارش این فیلم‌نامه را با علیرضا قاسمی شروع کردیم و تمام شد. آن را تحویل آقای پوراحمد دادیم تا برای گرفتن پروانه ساخت آن اقدام کند. پروانه هم صادر شد. ولی این که چه زمانی و چطور فیلم را بسازند از آن اطلاعی ندارم.»

او درباره حال و هوای فیلم «قرار» نیز عنوان کرد:«این فیلم در همان حال و هوای «شب تولد» است و فضای شهری دارد البته با کمی ژانر جنایی، اما در همان مسیر است.»

این کارگردان جوان در پاسخ به این سوال که آیا فیلم «قرار» می‌تواند موفقیت‌های «شب تولد» را تکرار کند، بیان کرد: «شب تولد را که ساختم فکر نمی‌کردم این اتفاق برایش رخ دهد. آنچه در زمان ساخت فیلم برایم اهمیت دارد چیزی است که در خود فیلم وجود دارد و من را قلقلک می‌‌دهد و به بعدش فکر نمی‌کنم. در آن زمان هم فکر می‌کردم موضوع فیلم خیلی برای جشنواره جهانی مشخص شده نیست و بیشتر برای تمرین است. ولی مورد توجه واقع شد و دیده شد. «قرار» هم به همان شکل است و نمی‌دانم چه اتفاقی برای آن رخ می‌دهد ممکن است مورد توجه واقع شود و یا بالعکس. برای جشن خانه سینما وقتی فیلم را فرستادم با کمی ترس همراه بود چون نمی‌دانم چه اتفاقی قرار است رخ دهد، اما وقتی انتخاب شد و بازخورد هیات انتخاب را دیدم خیلی خوب بود.»

شمس همچنین در پاسخ به این سوال که چرا از بازیگران چهره برای هر دو فیلمش استفاده کرده است، توضیح داد:«به این فکر نمی‌کنم که از بازیگر چهره استفاده کنم. بیشتر به توانایی بازیگر فکر می‌کنم. به نظرم بازیگر چهره شاید حتی به فیلم ضربه هم بزند. ماهیت فیلم کوتاه استفاده از امکانات کمتر و عدم حضور عوامل خیلی حرفه‌ای است چون فیلم کوتاه بیشتر تجربه است. اگر بازیگر توانمندی باشد که چهره هم نباشد، بیشتر استقبال می‌کنم. بازیگر چهره خیلی روی دیده شدن فیلم کوتاه تاثیری ندارد و شاید حتی بازخورد منفی همراه داشته باشد»

این کارگردان هم چنین درباره این  که آیا از فیلم کوتاه به عنوان پلی برای ورود به سینمای بدنه استفاده می‌کند، گفت:«قبلا که می‌خواستم وارد سینما شوم به سینمای بدنه فکر می‌کردم، اما سینمای کوتاه مستقل و ارزشمند است. ضمن اینکه به هر حال سینمای کوتاه مسیری است برای رسیدن به سینمای بدنه. فکر می‌کنم اگر فیلمی بسازم و ظرفش اندازه فیلم کوتاه باشد قطعا این کار را انجام می‌دهم اما دغدغه ورود به سینمای بدنه را هم دارم.»

او در مورد فعالیت های این روزهایش گفت:«اگر قرار باشد در سینمای بدنه اولین فیلمم را بسازم با یک فیلم‌نامه خیلی خوب و قوی این کار را انجام دهم. این روزها طرحی دارم که مشغول کار روی آن هستم و پیشنهادهایی برای کارگردانی داشتم، اما هنوز به نتیجه قطعی نرسیده‌ام و سعی می‌کنم با یک اثر خوب و قوی وارد این فضا شوم.»

داستان فیلم «قرار» درباره یک پدر و پسر است که قرار است دو قتل را در یک شب انجام دهند. در این فیلم بابک بهشاد، سوگل طهماسبی، خسرو شهراز، امیرصدرا حقانی به ایفای نقش پرداخته‌اند.