هنر و تجربه: فیلم‌ساز مستقل بری جنکینز که از سال ۲۰۰۸ به بعد نتوانسته بود فیلمی را جلوی دوربین ببرد و همین طور طرح‌هایش روی هم تلنبار شده بودند، در ۲۰۱۶ با «مهتاب» بازگشت که بعضی از مهم‌ترین جوایز سینمایی سال از جمله اسکار بهترین فیلم را برنده شد.

موفقیت‌های گسترده و چشم‌گیر «مهتاب»، فرصت مناسبی را برای جنکینز به وجود آورد تا حسابی درگیر پروژه‌های مختلف سینمایی و تلویزیونی شود؛ و او حالا با فیلمی به نام «اگر خیابان بیل می‌توانست حرف بزند» بازگشته که به‌تازگی اولین پیش‌پرده‌اش در فضای مجازی منتشر شده است.

این درام تلخ و اجتماعی که با حمایت قابل توجه مگان الیسن و کمپانی «آناپورنا پیکچرز» تولید شده است، اقتباسی از رمان تندوتیز جیمز بالدوین درباره زنی است که پیش از تولد فرزندش برای آزادی شوهر به‌اشتباه متهم‌شده و زندانی‌اش مبارزه می‌کند. کیکی لِین، استیون جیمز، تیونا پاریس، رجینا کینگ، کولمن دومینگو برخی از بازیگران فیلم هستند.

جالب این‌که جنکینز فیلم‌نامه «خیابان بیل» را در همان تابستان ۲۰۱۳ نوشت که «مهتاب» را نوشته بود و البته سال‌ها به دنبال خانواده بالدوین بود تا بتواند اعتمادشان را جلب کند. به هر حال این فیلم اولین نمایش جهانی‌اش را در جشنواره بین‌المللی فیلم تورنتو در بخش نمایش‌های ویژه تجربه می‌کند؛ و با اکران از سی‌ام نوامبر (نه آذر) خودش را برای حضور در اسکار آماده خواهد کرد.

  • پلی‌لیست