هنر و تجربه، مریم شاه‌پوری: هیفا المنصور که اولین فیلم‌ساز زن عربستان سعودی ، پس از ساختن یک مجموعه مستند و چند فیلم کوتاه، با اولین فیلم بلند سینمایی‌اش «وجده» در سال ۲۰۱۲ در کانون توجه قرار گرفت.

«وجده» علاوه بر این‌که نخستین فیلم بلندی است که توسط یک زن فیلم‌ساز از عربستان سعودی ساخته شده، اولین فیلم بلندی هم به شمار می‌رود که به طور کامل در عربستان فیلم‌برداری شده است! به هر حال المنصور با وجود نقدهای تندوتیزی که از خیلی‌ از هم‌وطنان و مسئولان کشور زادگاهش گرفته، تا امروز هرگز دست از تلاش  برنداشته است.

سال گذشته اولین فیلم انگلیسی‌زبان او با عنوان «مری شلی» در جشنواره بین‌المللی تورنتو روی پرده رفت و او امسال با فیلمی جدید برای نتفلیکس برگشته است با نام «Nappily Ever After» (که عنوان بامزه‌اش بازی با عبارت جاافتاده‌ای است که در پایان قصه‌های پریان و… گفته می‌شود به معنی «و پس از آن برای همیشه به‌شادی (زیستند)» که با واژه Nappy که در آمریکا برای تحقیر موهای نمدی سیاه‌پوستان که با فرهای ریز در هم تنیده است، ترکیب شده است و البته که انتخاب یک معادل فارسی گویا برای آن غیرممکن به نظر می‌رسد).

هیفا المنصور در فیلم جدیدش که از ۲۱ سپتامبر (۳۰ شهریور) در نتفلیکس عرضه خواهد شد، دوباره سراغ مضامین و مشکلاتی رفته است که زنان در جوامع خود با آن‌ها روبه‌رو هستند.

  • پلی‌لیست