هنروتجربه- رضا حسینی: فیلم آلمانی «لوز»/ Luz که حسابی سروصدا به‌پا کرده است و اولین بار در جشنواره برلین روی پرده رفت و بعد از آن در جشنواره‌های فانتِیژا و فانتاستیک به نمایش درمی‌آید، به‌زودی در ایالات متحده اکران می‌شود و به همین بهانه اخیراً نخستین پیش‌پرده‌اش در فضای مجازی منتشر شده است.

اما از همین اولین پیش‌پرده فیلم چند نکته برمی‌آید. اول و قبل از هر چیز این‌که قرار نبوده است به این وسیله بخش‌های کوچک و گنگی از پیرنگ به علاقه‌مندان ارائه شود. تصاویر زنی که در پاسگاه پلیس ایستاده است با تصاویری از تصرفی شیطانی و تشریفاتی اهریمنی، تدوین متقاطع شده است. به‌علاوه، کاملاً مشخص است که «لوز» فیلمی استادانه و زیباست که روی فیلم خام شانزده میلی‌متری فیلم‌برداری شده است و در نتیجه شمایل فیلم‌های ترسناک دوره‌ای پشت‌سرگذاشته‌شده را به خود گرفته است.

«لوز» که اولین تجربه کارگردانی تیلمان سینگر است، لوانا وِلیس، یان بلوتارت، نادیا اشتوبیگر و یوهانس بِنِکه را در نقش‌های اصلی خود دارد. همان طور که اشاره شد، فیلم اولین نمایشش در ایالات متحده را در جشنواره فانتاستیک تجربه می‌کند و مدت کوتاهی بعد از آن قرارست در ایالات متحده به صورت محدود روی پرده سینماها برود.

 

  • پلی‌لیست