هنر و تجربه- مریم شاه‌پوری: همان طور که می‌دانید «غروب» به کارگردانی فیلم‌ساز تحسین‌شده لازلو نمش یکی از آثار سینمایی کنجکاوی‌برانگیزی است که نخستین نمایشش را در جشنواره ونیز تجربه می‌کند و پس از آن در جشنواره بین‌المللی تورنتو روی پرده خواهد رفت.

اولین پیش‌پرده‌ای که از «غروب» عرضه شد، واقعاً دیدنی و زیبا بود؛ و البته هیچ جزییات داستانی از تصاویرش برنمی‌آمد. اما در پیش‌پرده جدیدی که از فیلم در فضای مجازی منتشر شده است، زیبایی و آرامش جای خود را به تنش و تعلیق داده‌اند. این فیلم درباره زن جوانی است که پس از این‌که متوجه می‌شود نمی‌تواند در مغازه کلاه‌فروشی والدین مرحومش کار کند، به جست‌وجوی حقیقت می‌رود.

«غروب» دومین فیلم کارنامه فیلم‌ساز جوانش است که با نخستین فیلمش «پسر شائول» غوغایی به‌پا کرد؛ فیلمی که در جشنواره کن ۲۰۱۵ روی پرده رفت و جایزه بزرگ مهم‌ترین رویداد سینمایی جهان را برنده شد و دست‌آخر به نامزدی جوایز گلدن گلوب و اسکار بهترین فیلم خارجی‌زبان دست پیدا کرد. از این رو اصلاً جای تعجب ندارد که این میزان از کنجکاوی و توجه پیرامون فیلم جدید او شکل گرفته است.

از نکته‌های جالب درباره این فیلم باید به حضور یک بازیگر تازه‌وارد به نام یولی یاکاب در آن اشاره کرد که البته نقشی را هم در «پسر شائول» بازی کرده بود.

  • پلی‌لیست