هنروتجربه- رضا حسینی: آکادمی علوم و هنرهای سینمایی موسوم به اسکار با انتشار خبر افزودن بخش جدیدی با عنوان «فیلم محبوب برجسته» / Outstanding Achievement in Popular Film به فهرست جوایز اسکار دوره نودویکم در سال ۲۰۱۹ حسابی خبرساز و بحث‌آفرین شده است.

آکادمی هنوز قوانین انتخاب فیلم‌های شاخه «بهترین فیلم محبوب» را اعلام نکرده است اما در بیانیه‌ای بعضی از مسائل گیج‌کننده را به منظور شفاف‌سازی توضیح داده است: «با این‌که هنوز جزییات رشته بهترین فیلم محبوب نهایی نشده‌اند اما یک فیلم می‌تواند هم در این رشته و هم به عنوان بهترین فیلم نامزد تندیس طلایی شود. درباره اهدای این جایزه، هیأت مدیره با هدف حمایت از برترین آثار سینمایی در همه زمینه‌ها تصمیم‌گیری کرده است.»

با این وجود، واکنش‌های اولیه به این تصمیم آکادمی، به‌شدت منفی است و ژورنالیست‌ها و منتقدان به‌سرعت پس از انتشار خبر در رسانه‌های خود و فضای مجازی به نکوهش و حتی تمسخر این شاخه جدید پرداخته‌اند. خیلی از نویسندگان رشته بهترین فیلم محبوب را تلاشی از سوی آکادمی برای افزایش آمار تماشاگران و توجه عمومی به مراسم اسکار می‌دانند و آن را حرکتی «مذبوحانه» توصیف کرده‌اند.

در حال حاضر بیانیه آکادمی به این معنی است که فیلم‌های محبوبی چون «بلک پنتر»، «اینکردیبل‌ها۲» و «یک مکان آرام» می‌توانند در هر دو رشته بهترین فیلم و فیلم محبوب رقابت کنند. در هر صورت باید منتظر ماند و دید که آکادمی وقتی قواعد انتخاب آثار این رشته را اعلام می‌کند، چه‌طور «محبوب» را تعریف خواهد کرد.

  • ایندی‌وایر