هنروتجربه- رضا حسینی: نیکلاس ویندینگ رفن فیلم‌سازی نیست که در گفت‌وگوهایش اگر مطلبی برای انتقاد پیدا شود، جلوی خودش را بگیرد و مراعات کند! بنابراین در گفت‌وگوی تازه‌اش با «ایندی‌وایر» وقتی حرف وضعیت فعلی سینما و تولید فیلم‌های بلند به میان آمده، حرف‌های زیادی برای گفتن داشته است.

ویندینگ رفن که در این گفت‌وگو از وب‌سایت جدیدش byNWR (که در اخبارش خواندیم عرضه‌کننده فیلم‌های کلاسیکی به انتخاب این فیلم‌ساز است که البته آثاری نیستند که خوره‌های سینما معمولاً با آن‌ها آشنایی دارند)، مجموعه جدیدش برای آمازون با عنوان «بیش از حد پیر برای جوان‌مرگ شدن» (با بازی مایلز تِلِر؛ که یکی از کنجکاوی‌برانگیزترین پروژه‌های کارنامه رفن هم هست) و این موضوع گفته که چرا برای مدتی از ساختن فیلم‌های بلند فاصله گرفته‌است.

اما رفن در انتقاد از وضعیت سینما و تحسین رسانه تلویزیون چنین توضیح داده است: «این روزها وقتی سر یک پروژه تلویزیونی سر صحنه می‌روید، هر کاری دل‌تان بخواهد انجام می‌دهید و دیگران هم در خدمت شما هستند… اما در سینما با محدودیت‌های مختلف یا نبود فرصت‌های کافی و دلخواه‌تان روبه‌رو هستید؛ به عبارت دیگر در سینما همه چیز محدود شده است و این به نظام تولیدی برمی‌گردد که در آن باید همه چیز درباره یک فیلم مشخص باشد، از مدت زمان آن تا این‌که تماشاگران چه‌طور باید به آن واکنش نشان بدهند و این‌که چه فیلمی موفق است و چه فیلمی نیست! به نظرم این برای سینما خیلی خیلی مخرب است و یکی از دلایلی است که مرا به تجربه تلویزیون فراخواند.»

  • پلی‌لیست