هنروتجربه: مراسم آیین دیدار فیلم «اجباری» به کارگردانی حمیدرضا رفایی شامگاه چهارشنبه ۲۴ مرداد در پردیس کورش برگزار شد.

در این مراسم در کنار عوامل فیلم جمعی از هنرمندان و هم‌چنین مسئولانی از سازمان بهزیستی حضور داشتند. اجرای این مراسم را محسن خدابنده لو برعهده داشت که در ابتدای صحبت‌هایش فیلم «اجباری» را یک فیلم احساسی توصیف کرد و نکاتی را درباره لزوم توجه به پدربزرگ‌ها و مادربزرگ‌ها عنوان کرد. او در ادامه از پرستو منصوری معاونت توانبخشی بهزیستی استان تهران دعوت کرد تا با حاضرین صحبت کند.

منصوری ضمن ابراز خرسندی از حضور در جمع اهالی فرهنگ و هنر، با توجه به مضمون فیلم، نکاتی را در ارتباط با سالمندی مطرح کرد. او با اشاره به آموزه‌های فرهنگی، میهنی و دینی ما که احترام به سالمندان را واجب می‌داند،تاکید کرد:«به هرحال جامعه ما به دلیل افزایش مراقبت‌ها و خدمات بهداشتی به سوی سالمند شدن پیش می‌رود و ما همه دوست داریم سالمندی پر از سلامت نسبی جسمی و روحی داشته باشیم و مهم‌تر از آن در کنار عزیزانی باشیم که دوست‌شان داریم و ما را دوست دارند.سازمان بهزیستی در حوزه توانبخشی به عنوان یک نهاد اجتماع محور، به سالمندان این قشر دوست داشتنی جامعه، خدمت می‌کند. در کنار این وظایف ذاتی، سازمان بهزستی وظیفه فرهنگ‌سازی و ارتقا فرهنگ جامعه را هم بر عهده دارد و حضور ما در اینجا، بی‌ارتباط با این مساله نیست و وقتی توجه هنرمندان عزیز را به سالمندی و دیگر مقوله‌های مرتبط با وظایف سازمان بهزیستی می‌بینیم، ما هم به نوبه خود تلاش می‌کنیم تا از این حرکت‌های فرهنگ‌سازانه حمایت کنیم.» معاونت توانبخشی بهزیستی استان تهران در پایان صحبت‌هایش برای همه سالمندان آرزوی سلامتی و سپری کردن دوران سالمندی باعزت را کرد.

در ادامه مراسم از جعفر شربیانی مسئول روابط عمومی بهزیستی استان تهران، سعید سعدآبادی رییس انجمن عالی مراکز توانبخشی غیر دولتی کشور،دکتر ایرج عبدی مشاور مرکز پژوهش‌های مجلس دعوت شد تا بر روی صحنه آمده و لوح‌هایی را به عوامل فیلم اهدا کنند. این لوح‌ها به حمیدرضا رفایی کارگردان،مجید اسماعیلی پارساو امیر محمد عبدی نویسندگان فیلم‌نامه، حبیب‌الله خدامددی وامیر مهدی عزیزی بازیگران،حامد علی بخشی طراح چهره‌پردازی،عبد عبدی نسب مدیر فیلم‌برداری،دنیا طاهری مدیر صحنه، بهنود یخچالی آهنگساز،آرش برومند مدیر صدابرداری و سارا عابدیان سرمایه‌گذار فیلم «اجباری» تعلق گرفت.

در پایان این مراسم و پیش از نمایش فیلم عبد عبدی نسب مدیر فیلم‌برداری «اجباری» نکته‌ای را در مورد این فیلم با حاضران در میان گذاشت:«این فیلم با هزینه شخصی و بدون هیچ حمایت دولتی و اسپانسر ساخته شده و کم و کاست فیلم هم همه ناشی از همین است. به امید آنکه مسئولین به این نوع فیلم‌ها توجه داشته باشند.»