هنر و تجربه- مریم شاه‌پوری: پنج سال پیش آلفونسو کوارون با تریلر حماسی دراماتیکش «جاذبه» همه ما را به سفری حیرت‌انگیز در فضا برد و حالا این طور به نظر می‌رسد که عکس آن مسیر را در درام شبه‌خودزندگی‌نامه‌ای جدیدش «روم» در پی گرفته است.

«روم» که به‌تازگی نخستین پیش‌پرده/ تریلرش در فضای مجازی منتشر شده است، درباره کارگر خانگی به نام کلیو (با بازی یالیتزا آپاریشیو) است که برای خانواده‌ای از طبقه متوسط در محله روم مکزیکو سیتی کار می‌کند. او که توسط همکاران، خانواده و بچه‌هایش احاطه شده است، در تقلای یافتن عشق و رضایت در جامعه پیرامونش است، در حالی که با مسائل تشویش‌آور در خصوص سلسله‌مراتب اجتماعی و تبعیض‌های طبقه اقتصادی روبه‌روست.

در این شرایط به نظر می‌آید که کوارون کنترل بصری مستقیم این پروژه را که تا این حد شخصی است، خود بر عهده گرفته و نقش اساسی‌تری در خلق این جهان سیاه‌وسفید جذاب و مسحورکننده داشته است. کوارون که یکی از تهیه‌کنندگان فیلم هم هست، در انتظار اولین نمایش جهانی «روم» در جشنواره ونیز است که بلافاصله با عرضه‌اش در نتفلیکس دنبال خواهد شد؛ و البته طبق برنامه در جشنواره‌های تورنتو، نیویورک و تلیوراید هم روی پرده خواهد رفت.

  • پلی‌لیست