هنر و تجربه- رضا حسینی: یکی از بزرگ‌ترین فیلم‌های جنگی تاریخ سینما، «اینک آخرالزمان» (۱۹۷۹) اثر فرانسیس فورد کوپولا است؛ فیلمی که مملو از صحنه‌های مشهور و دیالوگ‌های مختلف است و نه‌فقط در میان طرفداران این ژانر سینمایی بلکه کلیه سینمادوستان، یک اثر کلاسیک به شمار می‌رود.

در این میان، یکی از دیالوگ‌های معروف فیلم  جایی است که رابرت دووال می‌گوید: «من عاشق بوی (بمب) ناپالم در صبح‌گاهم.» اما اگر قرار باشد دانلد ترامپ این جمله را دوباره تکرار کند، بی‌تردید چیز دیگری در ذهنش باقی مانده است و همین نخواهد بود!

همین طور که زمان پیش می‌رود، بیش‌تر و بیش‌تر درباره ماجراهای عجیب‌وغریبی می‌شنویم که در کاخ سفید در جریان است و داستان‌های تازه‌ای از گاف‌های بزرگ ترامپِ رییس‌جمهور به گوش می‌رسد. یکی از این اشتباه‌های فاحش ظاهراً در اوایل ریاست‌جمهوری او اتفاق افتاده و زمانی که در رویدادی با حضور کهنه‌سربازان مختلف شرکت کرده بود. وقتی بحث رسیدگی کاخ سفید به درخواست‌های سربازان از سیر عادی‌اش خارج می‌شود و سربازی از جنگ ویتنام می‌گوید که سربازانی که در ویتنام با سم شیمیایی «عامل نارنجی» مسموم شدند، هنوز مزایایی خود را به طور کامل دریافت نکرده‌اند، ترامپ می‌گوید به این موضوع رسیدگی شده است!

اما وقتی سربازان می‌خواهند به او حالی کنند که آن طور که باید به وعده‌ها عمل نشده است، ترامپ حرف‌شان را قطع می‌کند و می‌پرسد: «منظورتان همان ماده توی فیلم است؟» در جریان بحث‌های بعدی آشکار می‌شود که ترامپ «عامل نارنجی»/ Agent Orange‌ را با بمب ناپالم از جمله معروف دووال در «اینک آخرالزمان» اشتباه گرفته است و بر حرفش هم اصرار دارد و برای اثبات درستی eskort تصورش تک‌تک از همه سربازان نظرخواهی می‌کند تا این‌که دوباره به سرباز اول می‌رسد که درخواست رسیدگی به وضعیت مزایا و وعده‌های فراموش‌شده را کرده بود. جالب است که وقتی او هم به ترامپ می‌گوید که ناپالم درست است و نه «عامل نارنجی» اما او از طرفداران فیلم نیست و این موضوع به شیوه نمایش جنگ در فیلم برمی‌گردد، ترامپ به شیوه معمولش از موقعیت استفاده می‌کند و می‌گوید: «خب، تو که همین الان گفتی فیلم را دوست نداری.»

به هر حال معلوم نیست که ترامپ فرق بین عامل نارنجی و ناپالم را می‌داند یا نه! و اصلاً «اینک آخرالزمان» را دیده است یا این‌که جواب در این مورد هم منفی است! در هر صورت، او به قدری از خودمتشکر است که پیش خودش فکر کرده که کار درستی است که به سربازان کهنه‌کار جنگ ویتنام توضیح بدهد که آن‌ها نظرشان درباره «عامل نارنجی» اشتباه است؛ واقعاً چه چیزی می‌تواند از این میزان توهم، آن هم برای یک رییس‌جمهور، بدتر باشد؟

  • پلی‌لیست