هنر و تجربه-مریم شاه‌پوری: فیلم جدید کمپانی برادران وارنر با عنوان «آسیایی‌های خرپول»/ Crazy Rich Asians با فروشی ۲۵ میلیون دلاری در سه روز آخرهفته و مجموع فروش ۳۴ میلیون دلار در پنج روز اول نمایشش غوغایی در گیشه‌های ایالات متحده به‌پا کرده است.

به گفته کارشناسان، تبلیغات شفاهی و استقبال انبوه تماشاگران آمریکایی آسیایی‌تبار از دلایل این موفقیت غیرمنتظره است. جذابیت فیلم برای گروهی از تماشاگران که سال‌ها به وجودشان بی‌توجهی شده، شاید در نگاه اول دلیل اصلی چنین اتفاقی به نظر برسد اما با بررسی دقیق‌تر مشخص می‌شود که شصت درصد از تماشاگران اولیه فیلم اصلاً رگ‌وریشه آسیایی ندارند یا این‌که دوسوم تماشاگران این کمدی رمانتیک زنان بوده‌اند!

تماشاگرانی که تباری آسیایی دارند روی‌هم‌رفته هشت درصد سینماروهای همیشگی eskort آمریکایی را تشکیل می‌دهند، اما استودیوهای آمریکایی در ربع قرن گذشته فقط دو فیلم با ترکیب بازیگرانی آسیایی را به صورت گسترده در سینماها اکران کرده‌اند: یکی درام خانوادگی «باشگاه جوی لاک» (وین وانگ، ۱۹۹۳) و دیگری درام تاریخی چینی «خاطرات یک گیشا» (راب مارشال، ۲۰۰۵).

«آسیایی‌های خرپول» را جان ام. چو بر اساس رمانی به همین نام از کوین کوان با بودجه‌ای سی میلیون دلاری ساخته است. بازیگر چینی/ مالزیایی میشل یئو که با فیلم‌های «ببر خیزان، اژدهای پنهان» (آنگ لی، ۲۰۰۰؛ که برای آن نامزد جایزه بفتا شد) و «فردا هرگز نمی‌میرد» (راجر اسپاتیس‌وود، ۱۹۹۷؛ هجدهمین فیلم در مجموعه جیمز باند) سرشناس‌ترین بازیگر فیلم است.

  • ایندی‌وایر