هنروتجربه-مرسده محمدی: پردیس سینمایی سیتی سنتر اصفهان عصر روز دوشنبه بیست و نهمین روز مرداد میزبان فیلم مستند «ناپدید» ساخته فرحناز شریفی بود . این جلسه با حضورکارگردان فیلم و اجرای سید مهدی سجادزاده برگزار شد.

در ابتدای این جلسه مجری برنامه از کارگردان «ناپدید» پرسشی را درباره چگونگی شکل‌گیری ایده فیلم «ناپدید» مطرح کرد. فرحناز شریفی در پاسخ گفت:« فیلم‌های قبلی من مثل «عاشق لیلا» هم با موضوعاتی این چنینی مطرح بود اما ایده اصلی ساخت این فیلم با پیشنهاد صابر ابر که فیلم‌های مرا دیده بود و نمایشگاهی با همین موضوع داشت، شکل گرفت.»

فرحناز شریفی در توضیح موضوع و سبک فیلمش عنوان کرد:«موضوع من ناپدید شدن است. در واقع به مقوله ناپدید شدن این‌طور فکر کردم و آن‌را این ‌چنین طراحی کردم ، سعی کردم تیتروار به همه این موضوعات برسم، یعنی هر eskort کسی در این فیلم به دلیلی گم شده‌است.البته به تک تک افراد نپرداخته‌ایم و فقط به  نمونه‌هایی مثل پویا و خسرو تاکید داشتیم و در مورد بقیه فضاسازی کردیم. برای من این فضای پیرامون گم شدن مهم بود. ‌می‌خواستم با امکاناتی چون مواد آرشیوی، موسیقی و تصاویر به موضوع گم شدن نگاه کنم. در این میان فرم و ساختار هم بسیار اهمیت دارد.»

در ادامه این نشست کارگردان «ناپدید» در پاسخ به انتقاد یکی از تماشاگران که مستند «ناپدید» را فیلمی‌ آشفته خواند و معتقد بود که فیلم نیاز به تدوین مجدد دارد، گفت:« به نظرم دیدگاه من و شما این‌قدر با هم فاصله دارد که جوابی برای شما ندارم.»

در بخش دیگری از این نشست، فرحناز شریفی درباره فرم و محتوای فیلمش توضیح داد:« لزوما آد‌می ‌نیستم که یک موضوع جذاب را بگیرم و آن‌را دنبال کنم و از آن فیلم بسازم، برایم فرم مهم است. به نظرم فرم و محتوا را نمی‌توان از هم جدا کرد. گاهی فرم با خودش محتوا را ‌می‌آورد.»

او با بیان نظر سوزان سونتاگ درمورد تفسیر که ‌می‌گوید ما دوست داریم اثرها را تفسیر کنیم و آن‌را به آنچه دوست داریم، تبدیل کنیم و اگر اثر چنین نباشد دچار آشفتگی ‌می‌شویم ،تاکید کرد:«هر وقت ما با یک اثر هنری طوری برخورد کنیم که بخواهیم به آن برچسب بزنیم و آن‌را شبیه نظرات خودمان کنیم نگاهی دگم خواهیم داشت و این قابل قبول نیست.»

فرحناز شریفی در مورد زمان ساخت فیلمش هم گفت:«فیلم تحقیقات کتاب‌خانه ای نداشت اما از لحظه شروع تا پایان با تحقیقات میدانی، حدود یک سال و نیم طول کشید که این زمان صرف جمع‌آوری اطلاعات، آرشیو عکس و فیلم، تصویربرداری، تدوین،موسیقی و …. شد.»

در پایان این نشست فرحناز شریفی با اشاره به در دست داشتن دو پروژه مستند و داستانی که هر کدام زودتر پولش تهیه شود آن‌را کلید ‌می‌زند، از برخورد خوب برگزار کنندگان برنامه‌های هنروتجربه در اصفهان و مسئولان پردیس سینمایی سیتی سنتر تشکر کرد.