هنروتجربه: کامران شیردل در نخستین دوره جشنواره مستند آذربایجان تجلیل می‌شود.

به گزارش روابط عمومی مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی، افتتاحیه نخستین دوره جشنواره مستند آذربایجان دوشنبه پنجم شهریور در با حضور جمعی از مسئولان استان آذربایجان شرقی، میهمانان، مستندسازان، اصحاب رسانه و دوستداران سینمای مستند، در پردیس سینمایی ستاره باران تبریز تبریز برگزار می‏‌شود.

نخستین جشنواره مستند آذربایجان که از پنجم تا هشتم شهریورماه، در پردیس سینمایی ستاره باران شهر تبریز برگزار می‌شود، شامل بخش‌های مسابقه استانی، نگاه ویژه، جنبی، نکوداشت و کارگاه تخصصی است.

در بخش مسابقه این جشنواره، ۱۹ فیلم منتخب مستندسازان استان آذربایجان شرقی که توسط  زهرا صنم‌نو، فرهود کرمی و محمد احسانی انتخاب شدند، در دو گروه «مستندهای کوتاه» و «مستندهای بلند» روی پرده رفته و مورد قضاوت هیات داوران این رویداد متشکل از مصطفی رزاق‌کریمی، مهرداد اسکویی، رهبر قنبری، یدالله نوعصری و دکتر مطلب‌زاده قرار می‌گیرند.

«نگاه ویژه» بخش رقابتی دیگری از جشنواره مستند آذربایجان است که در آن چهار موضوع «مقاومت، انقلاب اسلامی و دفاع مقدس»، «حمایت از کالای ایرانی»، «چشم‌انداز سرزمین زیبای آذربایجان- تبریز ۲۰۱۸» و «محیط ‌زیست» مورد توجه قرار گرفته است. در این بخش جمعاً ۱۹ فیلم مستند به نمایش درمی‌آیند. در هر بخش نیز یک جایزه به مستندساز برگزیده اهدا می‌شود.

نکوداشت کامران شیردل کارگردان آثاری چون «اون شب که بارون اومد»،«صبح روز چهارم»،«فولاد مبارکه» و هم‌چنین مروری بر آثار مصطفی رزاق‌کریمی، تجلیل از رحیم مرتضی‌وند، مروری بر مستندهای منتخب استان اصفهان، نمایش مستندهای پرتره از مشاهیر و مفاخر آذربایجان‌شرقی، از دیگر بخش‌های این دوره‌ جشنواره است.رهبر قنبری فیلم‌ساز آذری نیز در حاشیه این جشنواره، کارگاهی با عنوان «از ایده تا کارگردانی» برگزار می‌کند.

نخستین جشنواره مستند آذربایجان به دبیری شهرام علیزاده، توسط خانه سینمای مستند تبریز و با همکاری اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان آذربایجان‌شرقی، از پنجم تا هشتم شهریورماه ۹۷ در شهر تبریز برگزار می‌شود.