هنر و تجربه- رضا حسینی: ایتن هاک احتمالاً اهمیتی نمی‌دهد که در قسمت بعدی «انتقام‌جویان» چه اتفاقی روی خواهد داد. او در گفت‌وگوی تازه‌ای با «فیلم استیج» که به بهانه دریافت جایزه دستاورد یک عمر از جشنواره فیلم لوکارنو انجام شده، حرف‌های جالبی درباره محبوبیت فیلم‌های ابرقهرمانی زده است.

هاک که به‌تازگی با فیلم «اولین مهذب» دیده شده و البته که این تنها فیلم امسالش هم نیست، در گفت‌وگوی تازه‌اش رویکرد در ظاهر دوگانه اما در نهایت منصفانه‌ای را در برخورد با فیلم‌های ابرقهرمانی در پیش گرفته است. او از «لوگن» به عنوان نمونه‌ای بیش از حد تحسین‌شده نام برده و چنین گفته است: «حالا با این مشکل روبه‌رو هستیم که به ما می‌گویند «لوگن» فیلم فوق‌العاده‌ای است. خب، «لوگن» یک فیلم ابرقهرمانی عالی است اما همچنان با خروج چنگال‌های فلزی از دستان شخصیت‌ها و این جور چیزها تماشاگرانش را مجذوب می‌کند. ما با روبر برسون یا اینگمار برگمان که طرف نیستیم. اما آن‌ها به گونه‌ای صحبت می‌کنند که انگار چنین چیزی است!»

او در ادامه چنین توضیح می‌دهد: «من به تماشای «لوگن» رفتم چون همه می‌گفتند فیلم فوق‌العاده‌ای است. اما بعدش با خودم گفتم: «واقعاً؟ این فقط یک فیلم ابرقهرمانی خیلی خوب است.» میان این‌ها تفاوت است اما تجارت این چیزها سرش نمی‌شود. اهالی صنعت سینما می‌خواهند شما فکر کنید این یک فیلم فوق‌العاده است چون می‌خواهند پول‌شان را درآورند و کاسبی کنند.»

این طور که پیداست، ایتن هاک که فعالیت‌هایش در سینمای مستقل با هیچ‌یک از بازیگران هم‌نسل خودش قابل قیاس نیست، دست‌کم در آینده‌ای نزدیک قصد ورود به جهان‌های سینمایی ابرقهرمان‌ها را ندارد.

  • ایندی‌وایر