هنروتجربه: بهترین قسمت فیلم‌های سرقتی، بخش دزدی آن‌هاست فارغ از این‌که اقلام دزدی چه هستند و چه‌‌قدر بزرگ یا متفاوت. اما فیلم‌های سرقتی زیادی هستند که به این سؤال بزرگ پاسخ نمی‌دهند که خلافکاران با اشیا گران‌بهایی که می‌دزدند چه می‌کنند؟

به هر حال فیلم تازه‌ای در این ژانر ساخته شده است با عنوان «موزه» که اوایل سال میلادی جاری نخستین نمایش جهانی‌اش را در جشنواره بین‌المللی برلین تجربه کرد و به‌زودی در جشنواره بین‌المللی تورنتو هم روی پرده خواهد رفت. این فیلم را آلونسو رویزپالاسیوس کارگردانی کرده است که در سال ۲۰۱۴ با اولین فیلمش «گوئروس» جایزه بهترین فیلم اول را از جشنواره برلین به دست آورد.

گائل گارسیا برنال و لئوناردو اوتیزگریس نقش‌های اصلی «موزه» را بازی کرده‌اند که داستان دو سارق از مکزیکو سیتی را روایت می‌کند که تصمیم می‌گیرند اقلام متنوع و ارزشمندی را از یک موزه سرقت کنند؛ و البته نه‌فقط اوضاع طبق انتظارشان پیش نمی‌رود بلکه به دشمن شماره یک مردم بدل می‌شوند و کل کشور در جست‌وجوی یافتن و شکار آن‌هاست!

برخی منتقدان در زمان برگزاری جشنواره برلین علاوه بر تحسین فیلم و این‌که واقعاً اثری سرگرم‌کننده است، از آن به عنوان اثباتی بر این موضوع نام بردند که آلونسو رویزپالاسیوس، کارگردان بزرگ تازه‌ای است که از سینمای مکزیک سر برآورده و به جهان معرفی شده است.

«موزه» از ۱۴ سپتامبر (۲۳ شهریور) به صورت محدود در سینماها به نمایش درمی‌آید.

  • پلی‌لیست